Connecteu-vos amb nosaltres

economia digital

Global Gateway: Fins a 300 milions d'euros per a l'estratègia de la Unió Europea per impulsar enllaços sostenibles a tot el món

COMPARTIR:

publicat

on

Utilitzem el vostre registre per proporcionar contingut de la manera que heu consentit i per millorar la nostra comprensió de vosaltres. Podeu donar-vos de baixa en qualsevol moment.

La Comissió Europea i l'Alt Representant per a Afers Exteriors i Política de Seguretat llancen el Global Gateway, la nova estratègia europea per impulsar enllaços intel·ligents, nets i segurs en digital, energia i transport i reforçar els sistemes de salut, educació i recerca a tot el món. Representa connexions sostenibles i de confiança que funcionen per a les persones i el planeta, per fer front als reptes globals més urgents, des del canvi climàtic i la protecció del medi ambient, fins a la millora de la seguretat sanitària i l'impuls de la competitivitat i les cadenes de subministrament globals. Global Gateway té com a objectiu mobilitzar fins a 300 milions d'euros en inversions entre el 2021 i el 2027 per donar suport a una recuperació global duradora, tenint en compte les necessitats dels nostres socis i els propis interessos de la UE.

La presidenta de la Comissió Europea, Ursula von der Leyen, va dir: "La COVID-19 ha demostrat com d'interconnectat està el món en què vivim. Com a part de la nostra recuperació global, volem redissenyar com connectem el món per avançar millor. El model europeu consisteix a invertir tant en infraestructures dures com blanques, en inversions sostenibles en digital, clima i energia, transport, salut, educació i recerca, així com en un entorn propici que garanteixi condicions de joc equitatives. Donarem suport a les inversions intel·ligents en infraestructures de qualitat, respectant els estàndards socials i ambientals més alts, d'acord amb els valors democràtics de la UE i les normes i estàndards internacionals. La Global Gateway Strategy és una plantilla de com Europa pot construir connexions més resilients amb el món".

L'alt representant/vicepresident Josep Borrell va dir: "Les connexions entre sectors clau ajuden a construir comunitats d'interès compartides i reforçar la resiliència de les nostres cadenes de subministrament. Una Europa més forta al món significa un compromís decidit amb els nostres socis, fermament fonamentat en els nostres principis bàsics. Amb la Global Gateway Strategy estem reafirmant la nostra visió d'impulsar una xarxa de connexions, que s'ha de basar en estàndards, normes i regulacions acceptades internacionalment per tal d'oferir condicions de joc equitatives".

La UE té una llarga trajectòria com a soci de confiança per oferir projectes sostenibles i d'alta qualitat, tenint en compte les necessitats dels nostres països socis i garantir beneficis duradors per a les comunitats locals, així com els interessos estratègics de la Unió Europea.

anunci

Gateway global es tracta d'augmentar les inversions que promoguin valors democràtics i estàndards elevats, bon govern i transparència, associacions en igualtat, infraestructures verdes i netes, segures i que catalitzin la inversió del sector privat.

A través d’un Enfocament de l'equip europeu, Global Gateway reunirà la UE, els Estats membres amb les seves institucions financeres i de desenvolupament, inclòs el Banc Europeu d'Inversions (BEI) i el Banc Europeu de Reconstrucció i Desenvolupament (BERD) i intentarà mobilitzar el sector privat per tal d'afavorir les inversions. per un impacte transformador. Les delegacions de la UE a tot el món, treballant amb Team Europe sobre el terreny, jugaran un paper clau per identificar i coordinar els projectes de Global Gateway als països socis.

Global Gateway es basa en el noves eines financeres en el marc financer plurianual de la UE 2021-2027. L'Instrument de Veïnatge, Desenvolupament i Cooperació Internacional (NDICI)-Global Europe, l'Instrument d'Assistència de Preadhesió (IPA) III, així com Interreg, InvestEU i el programa de recerca i innovació de la UE Horizon Europe; tots permeten a la UE potenciar inversions públiques i privades en àrees prioritàries, inclosa la connectivitat. En particular, el Fons Europeu per al Desenvolupament Sostenible+ (EFSD+), la branca financera de NDICI-Global Europe posarà a disposició fins a 135 milions d'euros per a inversions garantides per a projectes d'infraestructures entre el 2021 i el 2027, fins a 18 milions d'euros estaran disponibles en subvencions. El finançament del pressupost de la UE i les institucions financeres i de finançament del desenvolupament europees tenen un volum d'inversió previst de fins a 145 milions d'euros.

anunci

A més d'afegir al seu conjunt d'eines financeres, la UE està explorant la possibilitat d'establir un Mecanisme europeu de crèdit a l'exportació complementar els acords de crèdit a l'exportació existents a nivell dels estats membres i augmentar la potència de foc global de la UE en aquest àmbit. El mecanisme ajudaria a garantir unes condicions de joc més equitatives per a les empreses de la UE als mercats de tercers països, on cada vegada més han de competir amb competidors estrangers que reben un gran suport dels seus governs, i així facilitar la seva participació en projectes d'infraestructura.

La UE no només oferirà condicions financeres sòlides per als socis, aportant subvencions, préstecs favorables i garanties pressupostàries per reduir el risc de les inversions i millorar la sostenibilitat del deute, sinó que també promourà els més alts estàndards de gestió ambiental, social i estratègica. La UE proporcionarà assistència tècnica als socis per millorar la seva capacitat per preparar projectes creïbles que garanteixin la relació qualitat-preu en infraestructures.

Global Gateway invertirà en l'estabilitat i la cooperació internacionals i demostrarà com els valors democràtics ofereixen certesa i equitat per als inversors, sostenibilitat per als socis i beneficis a llarg termini per a persones de tot el món. 

Aquesta és la contribució d'Europa per reduir la bretxa d'inversió global, que requereix un esforç concertat d'acord amb el compromís de juny de 2021 dels líders del G7 de llançar una associació d'infraestructures transparent, d'alt nivell i basada en valors per satisfer les necessitats globals de desenvolupament d'infraestructures.

La UE es compromet a treballar amb socis afins per promoure inversions en connectivitat sostenibles. Global Gateway i la iniciativa nord-americana Build Back Better World es reforçaran mútuament. Aquest compromís de treballar junts es va reafirmar a la COP26, la Conferència de les Nacions Unides sobre el Canvi Climàtic de 2021, on la UE i els Estats Units van reunir socis afins per expressar el seu compromís compartit per abordar la crisi climàtica mitjançant un desenvolupament d'infraestructures netes, resilients i coherents. amb un futur net zero.

Global Gateway es basa en els assoliments de l'Estratègia de connectivitat UE-Àsia del 2018, les associacions de connectivitat recentment conclogudes amb el Japó i l'Índia, així com els plans econòmics i d'inversió per als Balcans occidentals, l'Associació oriental i el veïnat del sud. Està totalment alineat amb l'Agenda 2030 de les Nacions Unides i els seus Objectius de Desenvolupament Sostenible (ODS) i l'Acord de París.  

Propers passos

Els projectes Global Gateway es desenvoluparan i es lliuraran Iniciatives de l'equip europeu. Les institucions de la UE, els estats membres i les institucions financeres europees treballaran juntament amb les empreses europees, així com els governs, la societat civil i el sector privat dels països socis.

Sota la direcció general del president de la Comissió, l'alt representant/vicepresident de la Comissió, els comissaris per a les associacions internacionals i el veïnatge i l'ampliació avançaran en la implementació de Global Gateway i promouran la coordinació entre tots els actors.

La comissària d'associacions internacionals, Jutta Urpilainen, va dir: "L'Estratègia Global Gateway és l'oferta d'Europa per construir associacions entre iguals, que reflecteixen el compromís a llarg termini d'Europa amb la recuperació sostenible en cadascun dels nostres països socis. Amb el Global Gateway volem crear vincles forts i sostenibles, no dependències, entre Europa i el món i construir un nou futur per als joves".

El comissari de Veïnat i Ampliació, Olivér Várhelyi, va afegir: “La connectivitat global de la UE comença amb el seu veïnat. Els plans econòmics i d'inversió que hem posat en marxa recentment per als Balcans occidentals, el veïnat oriental i meridional es construeixen al voltant de la connectivitat. Connectivitat amb Europa, connectivitat dins d'aquestes regions. Desenvolupats en estreta cooperació amb els nostres socis, aquests plans començaran a oferir l'Estratègia Global Gateway a les nostres regions veïnes encara dins del mandat d'aquesta Comissió".

Més informació

Comunicació conjunta de la Comissió Europea i l'Alt Representant sobre Global Gateway

Preguntes i respostes a Global Gateway

Full informatiu sobre Global Gateway

Discurs sobre l'Estat de la Unió del president von der Leyen

lloc web

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.
anunci
anunci

Tendències