Connecteu-vos amb nosaltres

EU

UE-Azerbaidjan: "Disposició a millorar la cooperació a tots els nivells"

COMPARTIR:

publicat

on

stefan-fuleAmpliació i comissari de política de veïnatge europeu Štefan Füle (A la foto) va participar en el Consell de cooperació entre Azerbaidjan i la Unió Europea a Brussel·les el desembre de 9. Això és el que va dir a la conferència de premsa després:

"Puc començar amb la mateixa frase que vaig fer l'any passat? Perquè encaixa bé enguany:" Estem contents de veure Azerbaidjan i la Unió Europea acostar-se els uns als altres. La nostra cooperació està donant els seus fruits "- només cal mirar resultats de la cimera de l'Associació Oriental a Vilnius i la signatura de l'Acord de facilitació de visats.

"S'han signat l'Acord de facilitació de visats i l'Associació per a la mobilitat. Aquests acords, juntament amb l'Acord de readmissió (que es signarà a principis de l'any vinent) augmentaran els contactes entre persones, que és un element important de la nostra cooperació.

"I volem millorar aquesta cooperació a tots els nivells. Les negociacions sobre l'acord d'associació i una associació estratègica de modernització continuen. Ens agradaria accelerar el ritme de les negociacions. En aquest sentit, animem l'Azerbaidjan a intensificar la seva tasca cap a l'adhesió a l'OMC, que és una condició prèvia per avançar encara més en les nostres relacions comercials establint finalment una àrea de lliure comerç profunda i completa.

"Un altre element essencial de les nostres relacions és el respecte a les llibertats fonamentals. Demanem a Azerbaidjan que respecti els seus compromisos internacionals en aquest sentit. Encara queda molt per fer en àmbits com la llibertat dels mitjans de comunicació, la llibertat de reunió i la llibertat d'associació .

"És igualment important alinear la legislació electoral amb les recomanacions de l'OSCE / ODIHR. Això ha de passar aviat perquè Azerbaidjan pugui oferir eleccions municipals justes i transparents l'any que ve i eleccions parlamentàries el 2015. També hi ha un treball important fet per combatre la corrupció.

"En totes aquestes àrees, Azerbaidjan pot comptar amb el suport de la UE. Ens comprometem a continuar i aprofundir en el nostre diàleg franc i obert. Ens comprometem a fer que la nostra cooperació s'enriqueixi mútuament. Serem tan ambiciosos com els nostres socis estiguin disposats a ser. , i aconseguirem en la mesura en què els nostres socis siguin capaços de complir les reformes ".

anunci

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències