Connecteu-vos amb nosaltres

Àfrica

Discurs del president Barroso: Emerging Àfrica

COMPARTIR:

publicat

on

FRANÇA UE PARLAMENT EUROPEUDiscurs de Barroso del 31 de març, abans de la cimera UE-Àfrica d'aquesta setmana.

Dames i cavallers,

"És un gran plaer per a mi donar-vos la benvinguda a tots a Brussel·les per al 5è Fòrum Empresarial Unió Europea-Àfrica. Aquest fòrum és un complement indispensable de la Cimera Unió Europea-Àfrica que comença demà passat, demostrant que tant els governs com el sector privat, tant a Europa com a Àfrica, treballen colze a colze per enfortir la nostra relació especial i prometedora. En aquests dies hi ha una gran sensació d'optimisme a l'Àfrica i als voltants. I amb raó. Durant l'última dècada, Àfrica s'ha convertit en una de les regions de més ràpid creixement del món, amb 8 de les 10 economies de més ràpid creixement l'any 2012 i amb una economia d'1.6 bilions d'euros que va créixer al voltant del 6%.

“No obstant això, també hi ha reptes innegablement grans als quals s'enfronta el continent, alguns d'ells també a Europa. El creixement sostenible i inclusiu és una preocupació vital per als dos continents i tots dos pretenem generar llocs de treball, en particular per a les generacions més joves, tal com estableix l'"Agenda 2063" de la Unió Africana i la nostra pròpia estratègia Europa 2020. Crec que reunint actors públics i privats al voltant d'una visió comuna, podem superar aquests reptes i fer realitat els nostres somnis i esforços, alhora que explorem el gran potencial de la nostra associació.

"Quan el McKinsey Global Institute, en un estudi anomenat Africa at Work, va resumir l'impressionant potencial econòmic i les perspectives d'Àfrica, va començar assenyalant que el continent "està a punt per recollir un dividend demogràfic". Més de la meitat de la població d'Àfrica té menys de 25 anys, i l'any 2050 la població d'Àfrica es duplicarà i arribarà als 2 milions de persones. En aquesta dècada, Àfrica afegirà 122 milions de persones més a la seva força de treball. Aquests homes i dones joves, cada cop més ben educats i gairebé la meitat de tots els ciutadans gaudeixen d'una educació secundària o terciària l'any 2020, seran per a Àfrica una fortalesa i una gran oportunitat. Seran la base del creixement dirigit pel consumidor, impulsat més que mai per la dinàmica interna d'Àfrica.

“Aquestes no són només xifres abstractes o simples tendències demogràfiques, sinó també oportunitats de negoci reals: per posar un exemple, ara hi ha més de mil milions de subscripcions mòbils a tota la regió. S'espera que l'augment d'Àfrica crearà 1 milions de llars de consumidors addicionals el 128. En resum: el potencial és enorme.

“És el sector privat qui ho haurà de recollir. La seva contribució al creixement inclusiu i sostenible és vital. Proporciona un 90 per cent dels llocs de treball als països en desenvolupament. És un soci essencial en la lluita contra la pobresa, i assumeix aquest paper amb gust. Les empreses estan emergint com a actors cada cop més actius en l'àmbit del desenvolupament, tant com a font de finançament com com a socis de governs, ONG i donants. I junts, governs, societats, donants internacionals i empreses ja estan forjant una nova associació de desenvolupament sobre el terreny.

anunci

"La Comissió Europea està ansiosa per donar suport a aquesta nova associació. Un èmfasi més fort en les associacions públic-privades i un enfocament encara més fort de les nostres pròpies eines de desenvolupament en els motors del creixement són principis centrals de la nostra estratègia de desenvolupament de la UE, l'"Agenda per al Canvi", amb la nostra propera iniciativa sobre "Enfortir el paper del El sector privat per aconseguir un creixement inclusiu i sostenible als països en desenvolupament”, aprofundirem encara més en aquest compromís. Creiem en el potencial del teu continent jove i en creixement, amb un sector privat vibrant i amb talent, igual que tu. La pregunta és llavors: com treure el màxim profit d'aquests talents?

“Una manera és buscar una major integració. De la mateixa manera que Europa s'ha beneficiat enormement de la integració del seu mercat únic, ara Àfrica avança amb el comerç regional i intracontinental. Això és fonamental: a la Unió Europea, el 72% de tot el comerç es fa dins d'Europa; a l'Àfrica, actualment només és d'un 12%. Una altra manera és mirar més enllà de les fronteres. En els darrers anys, els països africans estan reforçant activament les seves associacions a tot el món i això és sens dubte una bona cosa. I volem que la nostra associació sigui un dels pilars de la relació d'Àfrica amb la resta del món. La nostra relació comercial amb Àfrica ja és molt forta. Europa està oberta als negocis des de i amb Àfrica, al contrari del que semblen pensar alguns crítics. Al voltant d'un terç del comerç d'Àfrica ja té lloc amb la Unió Europea, la qual cosa converteix la UE en el mercat exterior més gran de productes africans, i la balança comercial està cada cop més a favor d'Àfrica. Els fluxos han augmentat gairebé un 45% entre el 2007 i el 2012.

"A través dels acords d'associació econòmica, podem estrènyer encara més aquests vincles. Els EPA són precisament el tipus d'associació que promou un entorn favorable a les empreses a l'Àfrica. Més enllà dels aranzels, contribueixen a reformes més àmplies per enfortir l'estat de dret i per garantir un clima econòmic estable, previsible i transparent, que ajuda els països africans a atraure inversions molt necessàries. Les negociacions acabades recentment amb l'Àfrica occidental són un avenç important que m'agradaria donar la benvinguda. Aquest APE generarà creixement i inversió per a tots els països de la regió. El procés ha estat encoratjador, s'estan creant oportunitats de negoci per ambdues parts i impulsa els esforços d'integració a les regions.

“La importància, crec, fins i tot va més enllà dels efectes purament econòmics. A través de la Unió Africana i les organitzacions regionals, els països africans s'uneixen per afrontar reptes comuns i treballar per aconseguir objectius comuns. Són avenços molt prometedors, que fan d'Àfrica un continent més coherent, més competitiu i més fort cap al món exterior. La Unió Europea està plenament compromesa amb la integració d'Àfrica en el comerç mundial. Per donar suport a això de manera tangible, continuem sent el principal donant d'Ajut al Comerç del món per un ampli marge, al voltant del 43% del qual es destina a Àfrica [el 2012].

"Però mirar més enllà de les fronteres no és suficient per a un creixement inclusiu i sostenible. El comerç per si sol no farà el truc. També requereix crear un marc sòlid de suport a les empreses, harmonitzar les normatives per complir amb els estàndards més alts, ajudant les pimes –que generen, amb molt, la major part del comerç i llocs de treball–, a trobar fons i reforçar el seu talent, ajudant les empreses i els ciutadans a trobar el seu paper en el context global canviant. Àfrica està fent tot això amb resultats de vegades notables i l'Informe Doing Business de 2014, per exemple, conclou que, de fet, alguns dels governs més reformadors econòmics es troben a Àfrica.

"Àfrica pot confiar en la Unió Europea per donar suport a aquest enorme procés de transformació. Àfrica segueix sent, amb diferència, el primer beneficiari de l'ajuda pública europea al desenvolupament, que suposa el 40% del total. Durant el període 20-2007, la Unió Europea i els seus estats membres van aportar aproximadament 2013 milions d'euros anuals a l'Àfrica. Durant els propers set anys, els programes se centraran encara més en els països més necessitats, i més de 25 milions d'euros de subvencions de la Unió Europea es destinaran a l'Àfrica. La Comissió Europea ha esforçat amb força perquè aquests nivells es mantinguin intactes fins al 2020, cosa que no era evident en temps de crisi. Però ho hem aconseguit, en última instància, perquè es tracta d'una qüestió d'intel·ligència estratègica.

"L'Àfrica d'avui pot confiar en punts forts que poden ser fins i tot més importants que la demografia i els recursos naturals. A la reunió del Fòrum Econòmic Mundial a principis d'any, el president John Mahama de Ghana, que assistirà al Fòrum demà, va dir: "Estem gaudint a l'Àfrica d'un dividend de la democràcia". Crec que això és cada cop més cert a tot Àfrica: un enfocament seriós en l'estabilitat i el bon govern, fins i tot en un context de vegades difícil, que condueix a un optimisme renovat i realista entre els inversors, grans i petits. De fet, el sector privat té un paper important a jugar i això és el que uneix aquest Fòrum Empresarial amb la Cimera Unió Europea-Àfrica a finals d'aquesta setmana. Dono la benvinguda per endavant a les recomanacions d'aquest Fòrum, que després de demà (2 d'abril) li presentaran conjuntament Business Africa i Business Europe.

"Europa creu en l'Àfrica. Coneixem el potencial d'Àfrica i estem ansiosos per desbloquejar-lo.

“Europa creu en el sector privat d'Àfrica. Veiem quins resultats aconsegueix avui i sabem què podria aconseguir en el futur.

“Creiem que, amb l'enfocament adequat, qualsevol repte es pot superar. I espero treballar amb vosaltres en això. Moltes gràcies."

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències