Connecteu-vos amb nosaltres

Comissió Europea

UE per discutir el futur de la Política Europea de Veïnatge a la reunió ministerial informal amb els socis del Sud

COMPARTIR:

publicat

on

comissióL’alt representant per a afers exteriors i política de seguretat / vicepresident de la Comissió Europea, Federica Mogherini, i el comissari europeu de política de veïnatge i negociacions d’ampliació, Johannes Hahn, copresidiran consultes amb els socis de la PEV del Sud a la reunió ministerial informal sobre el futur de la política europea de veïnatge (PEV) ) el dilluns, 13 d’abril, a Barcelona. La reunió està organitzada conjuntament per la Unió Europea, inclosa la presidència letona del Consell de la UE i Espanya, i comptarà amb la presència dels ministres d'Afers Exteriors de la UE i dels països socis de la PEV *. Permetrà una discussió en profunditat en el marc del procés de consulta en curs sobre la revisió de la PEV; també es parlarà de la situació al barri del sud.

“Una política europea de veïnatge sòlida és de vital importància tant per a la unió europea com per als nostres socis a l'est i al sud, en un període de grans reptes a les nostres fronteres. La UE i els seus veïns estan cridats a enfrontar-se a una major inestabilitat en molts àmbits i a l'amenaça del terrorisme que s'estén cada cop més, causant víctimes i deixant a la població desesperada, i forçant sovint la gent a abandonar els seus països. La trobada de Barcelona ens donarà l'oportunitat no només de reafirmar el nostre compromís, sinó de reforçar la nostra cooperació per afrontar els reptes comuns des del punt de vista polític, humanitari i de seguretat. És el nostre deure comú i el nostre interès comú. Després del llançament de la revisió d'aquesta política, estem interessats a discutir amb els nostres socis del Sud els reptes conjunts que cal abordar en el procés, però també com assegurar-nos que la nostra associació segueixi creixent en l'interès de tots. Aquesta trobada oferirà una valuosa oportunitat per a aquest debat; també ens permetrà parlar de la situació a la regió a la llum dels diferents reptes comuns com el terrorisme i la migració", va dir Federica Mogherini.

“Els nostres veïns del sud són socis crucials per a alguns dels reptes actuals més urgents als quals s'enfronta la UE: extremisme i terrorisme; seguretat energètica; migració irregular i molt més. La PEV tal com s'emmarca actualment no explota tot el potencial de les nostres relacions amb aquests socis, i la revisió actual pretén canviar-ho. Per això és crucial implicar al màxim els nostres socis en el disseny de la nova Política Europea de Veïnatge. La reunió de Barcelona és una oportunitat important per escoltar dels nostres socis com veuen el camí a seguir", va dir el comissari Hahn.

La conferència de premsa està prevista a les 14h al lloc de la reunió (Palau Reial de Pedralbes a Barcelona). Europa per satèl·lit proporcionarà cobertura.

Fons

L'ENP es va revisar per última vegada el 2011. Tenint en compte els avenços significatius de la regió veïnal des d'aleshores, ara és fonamental fer una revisió fonamental dels principis en què es basa la política, del seu abast i de com s'han d'utilitzar els instruments. L'objectiu és consultar el més àmpliament possible tant amb socis dels països veïns com amb els grups d'interès de tota la UE fins a finals de juny. Després d’aquesta consulta pública, a la tardor es presentarà una Comunicació que exposa propostes per a la futura direcció de l’ENP. La consulta seguirà quatre prioritats: diferenciació; enfocament; flexibilitat; propietat i visibilitat. Ja s'han identificat cinc àmbits en què les dues parts comparteixen interessos comuns: el comerç i el desenvolupament econòmic; connectivitat; seguretat; governança; migració i mobilitat.

* De 16 països de la PEV 10 provenen del sud (Algèria, Egipte, Israel, Jordània, Líban, Líbia, Marroc, Palestina, Síria, Tunísia).

anunci

Per obtenir més informació sobre la revisió ENP, clica aquí, aquí i aquí.

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències