Connecteu-vos amb nosaltres

EU

Discurs del president del Parlament Europeu, Martin Schulz, a la Cimera del Consell Europeu

COMPARTIR:

publicat

on

Schulz"Senyores i senyors,

Europa s'enfronta a un repte d'època amb fluxos migratoris que no s'havien vist des de la Segona Guerra Mundial, ja que cada cop més persones fugen de la brutal guerra a Síria. En aquests dies, la feina s'ha tornat molt més difícil, ja que ens trobem amb dificultats pràctiques sobre el terreny amb l'acollida i l'allotjament d'un nombre tan elevat de refugiats. En alguns llocs l'estat d'ànim fins i tot està canviant. De moment, per sort, la 'Willkommenskultur' s'està imposant sobre la por i l'escepticisme creixents. Però no podem tancar els ulls davant aquestes dificultats. El més important és que avui hem de fer balanç del que ja hem aconseguit en els darrers mesos i setmanes i del que encara hem d'abordar amb una urgència evident. Els èxits ens han d'animar a que, actuant junts, com a europeus, estem a l'alçada del repte.

"Junts, hem creat una missió conjunta de recerca i rescat a la Mediterrània. Helicòpters letons, vaixells britànics i la Guàrdia Costera italiana han estat salvant vides a la Mediterrània, per escollir només alguns exemples entre molts.

"Junts, estem lluitant contra els traficants d'éssers humans, que estan guanyant diners amb la misèria de les persones, les vides de les quals posen en perill al portar-los a les embarcacions raquíticas amuntegades. Operació Sophia, que porta el nom d'un nadó nascut al vaixell que va rescatar la seva mare. la costa de Líbia- ara permetrà a la marina de la UE embarcar, buscar, incautar i desviar vaixells sospitosos de ser utilitzats per al tràfic o tràfic de persones a alta mar. El Consell de Seguretat de l'ONU va donar el vistiplau a això la setmana passada.

"Junts, estem adaptant el nostre pressupost als nous reptes. Ahir el Parlament Europeu va aprovar el projecte de pressupost rectificatiu per a l'any 2015. Vam treballar amb molta rapidesa per dotar de personal addicional tan necessari a Frontex, l'Oficina de Suport a l'Asil i Europol per home els punts calents, per posar només un exemple.

"Junts, hem augmentat el finançament de les organitzacions humanitàries que ajuden als refugiats principalment al Líban, Jordània i Turquia. La UE és el principal donant en la resposta a la crisi de Síria amb un total de més de 4.2 milions d'euros mobilitzat per la Comissió i els estats membres. A la cimera informal del 23 de setembre, vau prometre almenys mil milions d'euros addicionals per a l'Alt Comissionat de les Nacions Unides per als Refugiats i el Programa Mundial d'Aliments i ara heu de complir el nostre compromís humanitari. No posar a disposició els fons que es van comprometre aquí seria dramàticament. negligent: assegureu-vos que els fons estiguin disponibles.

"Junts hem acordat reubicar 40.000 i després 120.000 persones amb una clara necessitat de protecció internacional. I vam ser ràpids: el 9 de setembre, la Comissió va fer la darrera proposta. La setmana següent el Parlament Europeu va donar el seu aprovat. Una setmana més tard El Consell, per una majoria molt àmplia, va adoptar la decisió. Aquest va ser un pas important: per primera vegada vam acordar objectius vinculants i una distribució vinculant entre els estats membres per a la reubicació. I només dues setmanes després estem operatius: estem configurant els anomenats punts calents a Itàlia i Grècia. Divendres passat es va posar en marxa el pla de reubicació quan els primers refugiats eritreus van sortir d'Itàlia en un avió cap a Suècia. Però siguem sincers: aquests són només els primers passos. Necessitem un sistema permanent vinculant. La solidaritat europea consisteix en compartir responsabilitats i no deixar sol.

anunci

"Senyores i senyors,

Ara, que la realitat ha fet obsolet el sistema de Dublín, tenim l'opció entre ensopegar d'una crisi a l'altra i combinar remeis a curt termini per a aspectes individuals, o trobar una solució integral que ancorri la solidaritat permanent. Amb voluntat política i lideratge podem gestionar aquesta crisi, minimitzant els riscos i aprofitant les oportunitats.

"El maig passat, a través de la seva agenda sobre migracions, el president Juncker va proposar una solució tan integral i duradora. El Parlament Europeu està disposat a fer el que calgui per dotar a Europa d'una política migratòria i d'asil per al segle XXI. Esperem que ho facis. també.

"Des de fa temps, el Parlament Europeu demana un autèntic sistema d'asil europeu comú. Fins ara només existeix en paper encara que es va posar en marxa fa 15 anys. Ara és hora de revisar Dublín i desenvolupar un autèntic sistema d'asil de la UE.

"I en moltes ocasions us hem instat a avançar en la migració legal. La realitat és que Europa és un continent de migracions. Hem d'acceptar aquesta realitat i afrontar-la de manera responsable desenvolupant un sistema migratori amb regles clares sobre qui pot venir i qui. El que Europa necessita és una llei d'immigració ambiciosa, no una revisió limitada dels nostres instruments ja limitats.

"Treballarem intensament amb el Consell en una llista comuna de països segurs; no té sentit en una sola àrea de justícia, llibertat i seguretat tenir una varietat de llistes contradictòries; el president Juncker va dir en el seu discurs sobre l'estat de la Unió. al Parlament Europeu que tampoc té sentit que un país pugui al mateix temps afirmar-se com a país candidat i no ser considerat segur. I en aquest sentit és evident que els esdeveniments recents a Turquia tenen una major influència en el debat sobre Estat de Turquia com a país segur.

"La setmana passada els vostres ministres d'Interior van discutir sobre els retorns. Els retorns formen part d'una política migratòria responsable. Poder donar als refugiats la protecció que es mereixen, també significa retornar aquells que no tenen dret a asil. El Parlament considera que l'aplicació de la La Directiva sobre el retorn ha d'anar de la mà del respecte dels procediments i estàndards que permetin a Europa garantir un tracte humà i digne als retornats, d'acord amb el principi de no devolució, i que els retorns voluntaris s'han de prioritzar sobre els retorns forçats.

“Una cosa s'ha fet evident durant les últimes setmanes: si volem salvaguardar la nostra zona sense fronteres interiors, si volem tenir una política migratòria eficaç i humanitària hem de garantir el control de les nostres fronteres exteriors.

"Controlar les nostres fronteres no equival a construir murs i tanques. I permetin-me afegir: ningú que fugi de la brutalitat de l'ISIS o les bombes d'Assad serà dissuadit per murs i tanques. Els murs i les tanques a les nostres fronteres internes o externes no ho faran. resoldre qualsevol cosa per si mateixos. El control de les nostres fronteres no dissuadeix la gent de demanar asil. No és delicte creuar una frontera per demanar asil, però s'han d'aturar els passos fronterers irregulars si no, els fluxos migratoris es tornen incontrolables.

"El Parlament Europeu vol que les nostres fronteres exteriors es gestionen de manera eficaç, humana i conjunta. L'espai Schengen només sobreviurà si no s'abandonen els estats membres sota pressió i si implementem a fons el nou sistema de seguiment i avaluació acordat el 2013. La gestió de les nostres fronteres exteriors és una responsabilitat col·lectiva i s'ha de basar en els principis de responsabilitat compartida, confiança mútua i solidaritat.

"La proposta del president Juncker d'un sistema de guàrdies de fronteres de la UE està guanyant suport. Vostè, president Hollande, va acollir la seva proposta la setmana passada al Parlament Europeu a Estrasburg. El Parlament Europeu ja va inserir un projecte pilot al pressupost d'enguany. Per descomptat, és complex i necessita Molta feina i compromís, però té un potencial real per aclarir qui fa què a les nostres fronteres exteriors, davant de qui són responsables, i per proporcionar la coordinació i la flexibilitat necessàries per fer front als punts de pressió a les nostres fronteres exteriors. President Juncker, si us plau. se senten animats pel Parlament Europeu a fer una proposta legislativa molt aviat.

"Clarament hem de relacionar-nos de manera més sòlida amb els nostres socis regionals.

"En primer lloc, a la propera Conferència de La Valletta hem de buscar solucions tant per combatre el tràfic de persones com per lluitar contra les causes arrels de la migració juntament amb els nostres socis africans.

"En segon lloc, s'ha d'assegurar una implementació ràpida de la Conferència d'alt nivell sobre la Ruta del Mediterrani Oriental/Balcans Occidentals per garantir la gestió del flux migratori.

"En tercer lloc, les relacions amb Turquia, un país que acull més de dos milions de refugiats sirians i que per a molts s'ha convertit en una porta d'entrada a Europa, són sens dubte clau. La meva impressió de la nostra reunió amb el president Erdogan la setmana passada va ser que Turquia no pot afrontar aquesta crisi. Turquia està disposada a cooperar estretament.

"El pla d'acció que s'està discutint ara i el paquet de la UE recentment acordat haurien de permetre una cooperació genuïna amb les autoritats turques en una sèrie de qüestions crítiques:

- Lluitar contra els traficants que operen amb llibertat i impunitat;

- més coordinació amb països de trànsit com Grècia i Bulgària, i;

- encoratjar Turquia -i, si cal, proporcionar assistència- per permetre que els refugiats sirians se'ls concedeixi l'estatus de refugiats en sòl turc. Al mateix temps, Turquia també ha d'aplicar les seves obligacions en matèria de readmissió. És hora de compartir responsabilitats i esforços.

"L'atac terrorista d'Ankara la setmana passada, que va tenir com a objectiu manifestants pacífics i va deixar centenars de morts i ferits, va ser un fort recordatori de com de volàtil continua la situació a tota la regió. Res pot justificar mai la violència i el vessament de sang a què s'ha vist arrossegada Turquia en els últims mesos. Durant les meves reunions amb els líders de l'oposició turca i el president Erdogan he compartit les meves preocupacions i he demanat la represa de l'alto el foc i el retorn al procés polític amb els kurds turcs. El diàleg és l'única manera d'assegurar l'estabilitat futura de Turquia i prosperitat.

"Vostè, president Tusk, ens va dir la setmana passada al Parlament Europeu: que a causa del compromís de l'Iran i Rússia a Síria la crisi podria agreujar-se encara més.

"Amb la intervenció militar de Rússia, el conflicte a Síria ha entrat en una nova etapa. La comunitat internacional està cridada a fer front a dues guerres: una guerra civil i una guerra contra l'anomenat Estat Islàmic que continua suposant una amenaça a la seguretat global. La nostra prioritat ha de ser aturar el vessament de sang que obliga a la gent a fugir de casa seva. Amb 250.000 morts, gairebé vuit milions de desplaçats dins del país i quatre milions de sirians refugiats a altres països, Síria és avui el desastre humanitari més gran del món.

"Cal una gran iniciativa diplomàtica per facilitar un procés polític i inclusiu. La incansable implicació de l'enviat especial de l'ONU, Staffan de Mistura, mereix el nostre suport, així com els esforços de l'Alt Representant Mogherini per promoure el diàleg i la cooperació entre Rússia i els Estats Units, així com Turquia, Aràbia Saudita, Iraq i Iran L'èxit diplomàtic del programa nuclear iranià hauria d'obrir la porta perquè l'Iran tingui un paper constructiu en aquest procés.

"Malgrat totes les dificultats, encara tenim l'esperança que la mediació del SRGR de l'ONU Bernardino Leon, al final, es coronarà amb èxit i l'acord s'aplicarà. La UE està disposada a donar suport en tots els àmbits possibles a un futur govern d'unitat un cop estigui en marxa. Suport europeu. perquè un nou govern d'acord nacional també és un missatge fort per a tots els libis perquè donin suport a l'acord i donen suport al seu govern. Aquest seria un pas important per posar Líbia en el camí de la pau, la reconciliació i la prosperitat. I un senyal d'esperança per a tota la regió, com va ser la notícia de la setmana passada sobre el Premi Nobel de la Pau. Atorgar el Premi Nobel de la Pau al Quartet de Diàleg Nacional de Tunísia per la seva contribució decisiva a la construcció d'una democràcia pluralista després de la Revolució, és una invitació a tots els tunisians a continuar en aquest camí i un recordatori a tots els veïns i col·laboradors perquè donin suport a les reformes en curs realitzades pel govern.

"Senyores i senyors,

Si no afrontem la migració en cap d'aquests fronts, si ens deixem distreure per aquells que difonen la por, tampoc no aconseguim defensar la idea d'una Europa unida basada en valors comuns i solidaritat. Ja hem demostrat que podem actuar sota pressió i en col·laboració. Ara és la nostra responsabilitat comuna aconseguir-ho a llarg termini.

"Senyores i senyors,

Des de l'anunci del referèndum del Regne Unit he estat en contacte regular amb el primer ministre Cameron. Com he dit en el passat, el Parlament Europeu està obert a qualsevol proposta de millora de la Unió Europea. Ningú no pot dubtar que una Unió més democràtica, més eficaç i més transparent, així com l'aprofundiment del mercat únic salvaguardant el nostre model social és un objectiu comú. Recomano discutir aquestes qüestions sobre la base de l'Informe dels cinc presidents, la implementació del qual també parlareu avui.

"L'informe dels cinc presidents adopta un enfocament pragmàtic d'"aprofundiment fent". El que es pot fer en virtut dels tractats existents s'ha de fer sota els tractats existents. I s'hauria de fer ara. Prengui l'exemple de la unió bancària. Els Estats membres han de prendre les mesures necessàries per garantir que el Fons Únic de Resolució estigui en funcionament abans de l'1 de gener de 2016. Es tracta de complir la promesa feta en el punt àlgid de la crisi: hem de posar en marxa garanties que protegiran els contribuents. diners trencant efectivament el vincle entre bancs i sobirans.

"No hi ha millor moment per començar a pensar en el nostre futur que ara. Per tant, també hem de començar a treballar en la segona fase de l'informe, els objectius a llarg termini. I per garantir un bon futur als nostres ciutadans hem de reformar l'economia. marc de governança. Una qüestió clau que es pot abordar a molt curt termini és la millor implicació del Parlament Europeu en el cicle del semestre. El Parlament espera tenir un paper més fort en un Semestre Europeu renovat amb l'objectiu d'aplicar millor el marc macroeconòmic. Procediment de desequilibri, una major atenció a l'ocupació i el rendiment social, i una coordinació més forta de les polítiques econòmiques Pel que fa a aquest cicle semestral, entenem que la Comissió Europea està comprovant si la crisi dels refugiats es qualifica com una circumstància excepcional en el marc del pacte d'estabilitat i creixement. Seguirem de prop l'evolució d'aquest tema. Gràcies per la vostra atenció".

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències