Connecteu-vos amb nosaltres

Inici

#Kazakhstan Guanya nombre rècord de medalles a Rio, col·loca 22nd en quadre de medalles

COMPARTIR:

publicat

on

RIO DE JANEIRO – Kazakhstan va guanyar més medalles de la seva història als XXXI Jocs Olímpics d'estiu de Rio, que van finalitzar el 21 d'agost. Els atletes kazakhs van aconseguir 17 medalles: tres d'or, cinc de plata i nou de bronze. Aquest resultat va permetre al Kazakhstan arribar a 22nd lloc en el recompte de medalles entre 206 països.

esports.kz_

Tres nous campions olímpics del Kazakhstan són l'aixecador de peses Nijat Rahimov, el nedador Dmitry Balandin i el boxejador Daniyar Yeleusinov.

El judoka Yeldos Smetov, l'aixecadora de peses Zhazira Zhapparkul, la lluitadora Guzel Manyurova, els boxejadors Vasiliy Levit i Adilbek Niyazymbetov van guanyar la plata.

Un altre judoka Otgontsetseg Galbadrah, els halterofilia Farkhad Kharki, Karina Goricheva i Alexander Zaichikov, l'atleta d'atletisme Olga Rypakova, les lluitadores Elmira Syzdykova i Yekaterina Larionova, els boxejadors Ivan Dychko i Dariga Shakimova van aconseguir medalles de bronze.

As L'Astana temps es va informar anteriorment, quan les competicions es van obrir el 6 d'agost, els judokes Smetov i Galbadrakh van guanyar les dues primeres medalles del país als Jocs Olímpics de Rio, una plata i un bronze respectivament.

Els aficionats a l'esport kazakh tenien moltes esperances per guanyar medalles en halterofília, però l'escàndol del dopatge que va sacsejar la selecció nacional abans de Rio i l'acomiadament dels seus quatre líders van reduir significativament les seves possibilitats. Malgrat això, l'equip va aconseguir resultats impressionants. De vuit halterofilia kazakh, cinc van tornar del Brasil amb una medalla.

anunci

Nijat Rahimov va guanyar el primer or del Kazakhstan dels jocs de Rio en la categoria de pes fins a 77 kg el 10 d'agost. El campió del món de 2015 va aconseguir el màxim premi en establir un rècord mundial en el net i jerk aixecant 214 kg.

"Va ser el meu somni. Va ser un camí difícil. El temps en què la gent dormia, ens entrenàvem. Quan la neu va arribar fins als genolls, vam marxar als entrenaments. Gràcies a tots els que em van donar suport. Aquesta és, en primer lloc, la voluntat de Déu, i després (per) el gran nombre de persones que van creure en mi i em van donar suport", va dir Rahimov.

El mateix dia, l'aixecador de peses de 22 anys Zhazira Zhapparkul va guanyar la plata, aixecant un pes combinat de 259 kg en dos exercicis. Primera en l'arrancada, va aixecar 115 kg i va quedar segona darrere del rival xinès Xiang Yanmei amb només un quilo de separació. A la pràctica, la kazakh va començar amb 140 quilos, però va fracassar en el seu primer intent. Ho va aconseguir en el seu segon intent. Xiang va aixecar amb èxit 142 quilograms en el seu primer intent. En l'últim intent, la kazakh va aixecar 144 kg i la seva rival 145 kg. Com a resultat, Xiang va aconseguir la medalla d'or amb Zhazira reclamant la seva lluitada plata i l'egipcia Sara Ahmed guanyant el bronze.

“Vaig guanyar aquesta medalla gràcies al nostre país i a la nostra gent que em va donar suport. El meu gran agraïment també va als meus pares. Estic content d'haver pogut portar al Kazakhstan una medalla olímpica. És una gran victòria per a mi", va dir Zhapparkul.

Kharki, Goricheva i Zaichikov van pujar a un podi a Rio per rebre medalles de bronze.

"Estic satisfet amb el nostre rendiment. Tots van lluitar i van intentar arribar als tres primers. Aquí van actuar vuit dels nostres atletes i cinc d'ells van guanyar medalles. Els tres restants es van acostar al podi, amb dos atletes que van acabar en quarta posició i un en cinquè. Això implica un alt nivell [de preparació de l'equip]. El nostre èxit a Rio va ser possible gràcies al treball dur del nostre equip i al suport del Comitè Olímpic Nacional, el Ministeri d'Esports i Cultura de Kazakhstan i la Federació d'Halterofília de Kazakhstan", va comentar l'entrenador en cap de l'equip nacional d'halterofília, Aleksei Ni.

En una sorpresa sorprenent que va sorprendre el món de la natació, el kazakh Dmitry Balandin, de 21 anys, va vèncer al primer classificat Joshua Prenot dels Estats Units per 0.06 de segon per aconseguir l'or en 2 minuts i 7.46 segons en els 200 metres braça. El rus Anton Chupkov va acabar en tercer lloc.

"Aquest és l'honor més gran i la cosa més gran que podria haver donat al meu país", va dir Balandin, segons rio2016.com. N'estic molt orgullós. De fet, és història, perquè és la primera medalla en natació del Kazakhstan i estic molt content de ser jo qui l'ha aconseguit”.

Molts experts de la natació van considerar que l'aparició de Balandin entre els vuit nedadors a la final era un èxit en si mateix i no esperaven gaire del resident d'Almati. Però nedant al vuitè carril exterior, Balandin es va quedar amb els millors del món durant tot l'esdeveniment i finalment es va imposar.

"Vull donar les gràcies a tots els que m'han donat suport i han cregut fins al final en el nostre equip. De fet, és molt difícil. Potser a la televisió no ho sents, però quan vas a la sortida, sobretot en un moment tan inusual, només dones tota la força per agradar a tot el país”, va dir Balandin.

Les competicions de lluita femenina van resultar ser un altre èxit, amb tres medalles més. Gyuzel Manyurova va lluitar brillantment fins a la final i va acabar com a subcampió en la categoria de pes fins a 75 kg. Una altra sorpresa agradable va ser d'una Yekaterina Larionova, de 22 anys, que va actuar en la categoria de pes fins a 63 kg. En un partit per la medalla de bronze, va lluitar contra Elena Pirozhkova, de 29 anys, representant els Estats Units. La nord-americana va aconseguir tres punts en la primera part del combat, però en la segona va ser víctima d'un atac impressionant de Larionova i va acabar a l'esquena, la qual cosa significava una victòria absoluta. per a l'atleta kazakh. A més, en la categoria de pes fins a 69 kg, Elmira Syzdykova va aconseguir un bronze.

Tradicionalment, els aficionats kazakhs esperaven medalles del seu equip de boxa. En general, l'equip va complir les expectatives guanyant cinc medalles. En la boxa femenina Dariga Shakimova va pujar al podi, quedant tercera. Ivan Dychko va guanyar el seu segon bronze a Rio.

Un altre boxejador kazakh, Vassiliy Levit, podria haver guanyat l'or en el seu partit de pes pesat contra el seu oponent rus Yevgeniy Tixxenko. El resultat del 28-29 per al rus va provocar enrenou quan es va anunciar, amb els espectadors esbronçant el resultat, i encara és un tema de gran discussió a la premsa esportiva. Nombrosos mitjans de comunicació internacionals diuen que el boxejador kazakh era clarament dominant i critiquen la decisió.

Adilbek Nyazymbetov va guanyar la plata en la categoria de 81 kg, perdent a la final davant un boxejador cubà. Aquesta va ser la seva segona plata als Jocs Olímpics, la primera va arribar fa quatre anys a Londres.

La medalla d'or de l'equip de Kazakhstan en boxa va ser del pes welter Daniyar Yeleussinov.

De fet, abans dels Jocs, es posaven esperances especials en el jove de 25 anys. Els boxejadors kazakhs han dominat la categoria, amb victòries de Bakhtiyar Artayev a Atenes el 2004, Bakhyt Sarsekbayev a Pequín el 2008 i Serik Sapiyev a Londres el 2012. Per tant, els aficionats només esperaven la victòria de Ieleussinov quan va arribar a l'últim combat. Va aconseguir complir les expectatives, derrotant al boxejador uzbek Shakhram Giyasov per un decisiu 3:0.

"Com que aquesta va ser l'última lluita del torneig, necessitava unir-me i, tenint en compte tot, [crec que he] fet el possible. He fet això tota la vida. Per això vaig poder afrontar la lluita final. Nosaltres [els boxejadors kazakhs] tenim una bona tècnica de lluita i som famosos per la nostra escola de boxa. Crec que ho vam demostrar. Vull donar les gràcies a tots els seguidors, a tots els que s'han preocupat per mi i no han dormit aquesta nit. Dono les gràcies a la meva família, a la meva mare, germana, germà, nebot. Dono les gràcies al meu fill i dona! Dedico la meva victòria a tot el poble de Kazakhstan; aquesta és la nostra victòria conjunta!” va dir Ieleussinov després de la cerimònia de lliurament.

“Daniyar és el capità i se li va imposar una responsabilitat especial. Ieleussinov, lluitant en la categoria de pes en què els boxejadors kazakhs han guanyat diverses medalles d'or olímpiques, va demostrar la seva superioritat. Daniyar va demostrar moltes ganes de guanyar; gran habilitat. No hi ha partits fàcils als Jocs Olímpics, sobretot a la fase final. Amb la seva victòria, Daniyar va demostrar l'alt nivell de l'escola de boxa kazakh", va dir l'entrenador en cap de l'equip de boxa kazakh Myrzagali Aitzhanov. També va dir que el suport del president de la Federació de Boxa del Kazakhstan, Timur Kulibayev, havia ajudat l'equip a tenir èxit.

Finalment, l'atleta d'atletisme Olga Rypakova, medallista d'or en el triple salt a Londres i des de llavors mare de dos fills, va afegir un bronze a la seva col·lecció.

Tot i que Kazakhstan es va situar per sota del nombre de medalles que en els Jocs Olímpics d'estiu anteriors celebrats fa quatre anys a Londres, molts aficionats i observadors esportius van elogiar el rendiment general de l'equip a Rio com a èxit general. Tant de bo, els últims èxits dels atletes kazakhs a Rio inspirarien més joves a fer esport i crearan les bases per a la fortalesa contínua de la nació en els futurs Jocs Olímpics.

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències