Connecteu-vos amb nosaltres

EU

#ALDE I #EPP formen coalició proeuropea

COMPARTIR:

publicat

on

Manfred WEBERALDE i el PPE han format una coalició proeuropea per reformar Europa. La coalició convida altres grups a unir-s'hi.

El líder del PPE, Manfred Weber (a la foto) va dir: "El Grup PPE sempre ha estat pressionant per un enfocament basat en l'associació: seguim fidels a aquest principi i continuarem complint. Volem actuar junts per donar resultats als ciutadans europeus i garantir l'estabilitat d'Europa. La nostra associació es basa en el contingut i en les reformes per a Europa. És un pacte de resultats. Convidem totes les forces proeuropees a unir-se a la nostra associació ".

El líder de l'ALDE, Guy Verhofstadt, va dir: "Aquest és un primer pas important en la construcció d'una coalició proeuropea per reformar i enfortir la nostra unió, que és absolutament necessari. Amb Trump, amb Putin, amb molts altres reptes als quals Europa s'enfronta, és clau cooperem per reformar la nostra Unió. El nostre pla de coalició està obert a tots els grups europeistes. És una coalició d’idees per canviar la direcció de la Unió Europea. L’acord implica una guàrdia costanera i de fronteres europea. Una nova governança per a la una zona de defensa europea per tornar a fer Europa segura. I vam acordar també examinar si és necessària una capacitat d'informació i informació europea per combatre el terrorisme i la criminalitat internacional ".

Com a part d’aquest acord polític, ambdós grups recolzaran Antonio Tajani per convertir-se en president del Parlament Europeu.

Acord íntegre

Acord PPE - ALDE Europa està en crisi. Nacionalistes i populistes de totes les juntes intenten destruir la Unió des de dins i des de fora. Per resistir aquest intent cal una coalició proeuropea. Una cooperació de tots els grups europeistes i eurodiputats de la Cambra no per defensar l'statu quo, sinó per complir les necessitats dels ciutadans europeus i reformar la Unió Europea.

Per tant, el PPE i ALDE, més enllà de les seves diferències ideològiques, han decidit treballar estretament junts i oferir una plataforma comuna com a punt de partida d’aquesta cooperació proeuropea. Fem una crida a totes les altres forces proeuropees de la Cambra per unir-se a aquesta iniciativa i afegir les seves idees i les seves prioritats a la nostra agenda de reformes.

anunci

(1) En les darreres dècades, els europeus hem aconseguit molt. Però ara necessitem un debat fonamental i la voluntat de reformes per garantir la història d’èxit de la UE. El punt de partida per a això és l’adopció dels tres informes del PE (Brok / Bresso, Beres / Böge, Verhofstadt).

A partir d’aquests informes, el PE proposarà a les altres dues institucions el llançament d’una reflexió comuna i interinstitucional sobre el futur de la Unió Europea. Aquesta reflexió ha d’incloure la possibilitat de llançar una Convenció. Necessitem lideratge, el futur no espera.

(2) Un enfortiment de l'estratègia de creixement, estabilitat, desenvolupament sostenible i inversió a la Unió, inclòs el suport a nous acords comercials ambiciosos. Per tant, ambdós grups requereixen de la Comissió Europea la introducció de propostes legislatives que estableixin una nova governança econòmica a la Unió Europea i, especialment, a la zona euro, a partir de l’anomenat informe dels cinc presidents.

Amb el mateix esperit, prepararan el nou marc financer plurianual basant-se en l'informe Monti del grup d'alt nivell sobre recursos propis. Altres qüestions, com ara aprofundir més en el mercat interior, especialment en el camp de la digitalització i l’energia, la lluita contra la burocràcia, la fiscalitat justa i la cohesió social, tindran una gran prioritat, tenint en compte la subsidiarietat.

(3) Aquest serà també el cas de les polítiques mediambientals i, en particular, de l'aplicació de l'Acord de París i del desenvolupament posterior del sistema europeu de comerç d'emissions.

(4) La Unió Europea és una Unió basada en valors.

Per tant, el PPE i ALDE es comprometen a utilitzar els instruments que posseeixen quan s’incompleixen els principis i valors fonamentals europeus. A més, tots dos donen suport a l'establiment d'un nou mecanisme de la UE sobre democràcia, estat de dret i drets fonamentals i demanen a la Comissió una proposta legislativa. Els dos grups van acordar a més donar suport a les avaluacions i recomanacions justes i basades en els fets de la Comissió Europea.

(5) Un enfortiment de les capacitats europees de seguretat interna i externa. Tots dos grups treballaran estretament en l'establiment d'una Unió Europea de Defensa i es comprometran a desenvolupar una veritable guàrdia europea de fronteres i costes que gestioni eficaçment les nostres fronteres comunes, proporcionant protecció a aquells que ho necessitin i evitin efectivament la migració il·legal. A més, hi ha una necessitat urgent de desenvolupar capacitats a nivell europeu per protegir millor la nostra seguretat interna.

Es durà a terme una investigació al respecte mitjançant la creació d’un comitè especial. Per impulsar aquesta agenda, els dos grups iniciaran un diàleg estructurat amb la Comissió Europea. Les dues veritables institucions europees, el Parlament i la Comissió, han de construir una unitat d’acció per obtenir resultats.

Amb el mateix esperit, els dos grups col·laboraran amb els seus homòlegs del Consell i del Consell Europeu. Finalment, ambdós grups actuaran per garantir la plena implicació del Parlament Europeu en les negociacions del Brexit perquè es tinguin plenament en compte els interessos dels ciutadans europeus.

La resolució del Parlament Europeu indicarà clarament que la presència del Parlament (a més del Consell) a la delegació de negociacions de la UE és una condició prèvia per al procediment de consentiment.

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències