Connecteu-vos amb nosaltres

EU

Europa: el continent de la solidaritat: declaració conjunta amb motiu de #International MigrantDay

COMPARTIR:

publicat

on

Amb motiu del Dia Internacional dels Migrants, el 18 de desembre, Frans Timmermans, primer vicepresident de la Comissió, Federica Mogherini, alta representant de la Unió per a Afers Exteriors i Política de Seguretat i vicepresident de la Comissió, Johannes Hahn, comissari per a Política europea de barris i negociacions d’ampliació, Neven Mimica, comissari de Cooperació i Desenvolupament Internacional, Dimitris Avramopoulos, comissari de Migracions, Afers Interns i Ciutadania, Christos Stylianides, comissari d’Ajuda Humanitària i Gestió de Crisis, i Věra Jourová, comissària de Justícia, Consumidors i Igualtat de gènere, va fer la següent afirmació:

“El Dia Internacional del Migrant, recordem a tots aquells que viuen fora del seu comtat de naixement i es mouen, ja sigui per elecció o per força. Recordem que el nostre propi continent, Europa, està construït sobre la migració. La nostra història comuna està marcada per milions de persones que fugen de la persecució, la guerra o la dictadura, mirant només 100 anys enrere. Avui dia, la nostra Unió Europea permet a les persones de tot el continent viatjar, estudiar i treballar lliurement a altres països. Això ha convertit Europa en un dels llocs més rics del món, en termes de cultura, economia, oportunitats i llibertats.

“Però aquest dia també és una ocasió per recordar aquells que han marxat de casa, davant el conflicte, l'opressió política, la pobresa o la falta d'esperança, i que lluiten per construir una vida nova i digna en un altre lloc. Si bé per a alguns, la migració és una experiència positiva i empoderadora, molts altres han de suportar violacions dels drets humans, xenofòbia, explotació i condicions de vida inacceptables al llarg dels seus viatges.

“Protegir i defensar els drets i llibertats fonamentals de tots els migrants, independentment del seu estatus, sempre ha estat i serà la nostra prioritat. Aquest és el centre de la nostra Agenda Europea sobre Migració. Estem treballant sense parar, dins i fora de la Unió Europea, en estreta cooperació amb els nostres estats membres i els nostres socis internacionals per salvar vides, proporcionar protecció, oferir vies segures i legals per a la migració i fer front a les causes arrels que obliguen les persones a abandonar el seu llars en primer lloc, així com lluitar contra les xarxes criminals que sovint s'aprofiten de la desesperació de la gent.

"Tenim una responsabilitat compartida envers les persones en moviment i hem d'actuar a escala mundial per donar-los suport i defensar la seguretat, la dignitat i els drets humans dels migrants i refugiats. Requereix el compromís i l'aplicació coherent dels acords internacionals per part de tots.

“Europa està compromesa a seguir sent el continent de la solidaritat, la tolerància i l'obertura, assumint la seva part de responsabilitat global. I per als qui hem acollit recentment a Europa, volem el mateix que volem per a tots els europeus, és a dir, prosperar i prosperar i contribuir a un futur millor per al nostre continent.

"Donem suport fermament a la Declaració de Nova York per als refugiats i els migrants de 2016 i continuarem treballant activament per a l'adopció dels Pactes Mundials de les Nacions Unides sobre Migració i sobre Refugiats a les Nacions Unides".

anunci

Fons

En els darrers vint anys, la Unió Europea ha establert alguns dels estàndards d’asil més comuns del món. I en els darrers dos anys, la política europea de migració ha avançat a passos de gegant amb l'Agenda Europea sobre Migracions proposada per la Comissió Juncker el maig del 20. Progressivament, va sorgint un enfocament més unit per tractar la migració, internament i externament.

A nivell intern, s’ha intensificat el treball en la reforma del sistema europeu comú d’asil per establir un enfocament més eficaç i just, basat en la solidaritat i la responsabilitat, juntament amb el suport continu a la cooperació més exposada i reforçada dels estats membres amb els països socis.

La Unió Europea també ha intensificat els seus esforços per protegir els grups vulnerables, en particular els nens que es troben entre els migrants més exposats, fins i tot mitjançant noves directrius sobre la promoció i protecció dels drets de l’infant i recomanacions sobre la protecció dels nens en migració.

Externament, la UE ha establert progressivament una autèntica dimensió externa de la seva política migratòria, complementant i reforçant les seves accions dins de la Unió. L’Agenda 2030 sobre desenvolupament sostenible reconeix la contribució positiva dels migrants per al creixement inclusiu i el desenvolupament sostenible. També reconeix que tant els reptes com les oportunitats de la migració s’han d’abordar mitjançant respostes coherents i integrals.

Al llarg de les rutes migratòries, estem treballant per salvar vides de persones amb els nostres socis internacionals, com les agències de l'ONU. Estem lluitant contra les xarxes criminals implicades en el tràfic de migrants i el tràfic d'éssers humans, mitjançant les nostres missions i operacions sobre el terreny de la Política de Seguretat i Defensa Comuna i donant suport a iniciatives regionals, com la Força Conjunta del G5 Sahel. També estem duent a terme operacions de recerca i rescat al mar, amb el suport de la Guàrdia Europea de Fronteres i Costes i l'Operació Sophia d'EUNAVFOR MED. Aquests esforços ajuden a salvar milers de vides cada mes.

La UE també treballa per obrir vies segures i legals mitjançant el reassentament, per permetre que aquells que necessiten protecció arribin a Europa sense haver de posar en risc la seva vida al desert i al mar. El president Juncker va establir un objectiu ambiciós per al reassentament de 50,000 persones que necessitaven protecció internacional el setembre de 2017. S'hauria de posar un focus especial en el reassentament des del nord d'Àfrica i la Banya d'Àfrica, en particular Líbia, Egipte, Níger, Sudan, Txad i Etiòpia, tot garantint el reassentament continuat de Turquia, Jordània i el Líban.

També seguim, conjuntament amb els nostres socis de l'ONU i la societat civil sobre el terreny, donant suport a accions concretes a Líbia i al llarg de les rutes migratòries, per garantir el respecte dels drets humans, millorar les condicions de vida dels migrants i assistir els migrants i refugiats, que massa sovint. convertir-se en víctimes de les xarxes de tràfic i tràfic. L'establiment d'un grup de treball conjunt entre la Unió Africana, les Nacions Unides i la UE és un pas important que ajudarà a accelerar el nostre treball conjunt. Concretament, les accions tindran com a objectiu evacuar els que necessiten protecció internacional cap a Europa, accelerar els retorns voluntaris assistits als països d'origen per als encallats a Líbia, així com intensificar els nostres esforços per desmantellar les xarxes criminals.

Més informació 

Grup de treball conjunt de la Unió Africana-Unió Europea-Nacions Unides per abordar la situació dels immigrants a Líbia

2016 Declaració de Nova York per a refugiats i immigrants

Comunicació de la Comissió al Parlament Europeu i al Consell sobre la protecció dels nens en migració

Directrius de la UE sobre promoció i protecció dels drets de l'infant

Comparteix aquest article:

Tendències