Connecteu-vos amb nosaltres

EU

Declaracions del President Barroso en la signatura dels acords d'associació amb Geòrgia, la República de Moldàvia i Ucraïna

COMPARTIR:

publicat

on

jose-manuel-barroso-eu-creative-commons-openDemocracyBrussel·les, 27 de juny de 2014

"Avui (27 de juny) signem acords d'associació entre la Unió Europea i tres països europeus importants: Geòrgia, la República de Moldàvia i Ucraïna. Aquest és, de fet, un dia històric: per als mateixos tres països, per a la Unió Europea i per a tota Europa. Per als nostres socis, és un reconeixement als progressos significatius aconseguits en els darrers anys i a la seva ferma determinació política d’apropar-se a la Unió Europea; la seva visió compartida sobre un model econòmic pròsper; i el seu desig de viure amb l’esperit europeu i amb valors europeus.

"Per a la Unió Europea, és un compromís solemne donar suport a Geòrgia, la República de Moldàvia i Ucraïna, a cada pas del camí, per transformar els seus països en democràcies estables i pròsperes. Aquests acords d'associació són el resultat lògic i natural d’un camí iniciat fa més de 20 anys quan aquests països es van convertir en estats sobirans independents. Aquests acords també són un referent en la nostra política de partenariat oriental que estableix l’objectiu d’assolir l’associació política i la integració econòmica amb els nostres socis, que estaven disposats a fer-ho. tan.

"Els acords que signem avui són els més ambiciosos que ha signat la Unió Europea fins ara. Permetran als nostres països socis impulsar reformes, consolidar l'estat de dret i el bon govern, i donar un impuls al creixement econòmic a regió concedint accés al mercat intern més gran del món i fomentant la cooperació en una àmplia gamma de sectors.

"Però no ens il·lusionem. La tasca que tenim per davant és substancial. L'objectiu principal dels acords d'associació és ajudar a complir les pròpies reformes i ambicions dels països socis. Per tenir èxit caldrà una forta voluntat política. Es requerirà una coordinació efectiva dins de cadascun dels governs socis. Es requerirà que cadascun d’ells arribi als seus parlaments, a l’oposició i a la societat civil per tal de construir un consens nacional a favor de les mesures necessàries per garantir una transformació genuïna i sostenible. Cap acord internacional mai pot substituir l’impuls i el lideratge polític dins del propi país.

"Entre les qüestions clau que cal abordar perquè el procés de reforma tingui èxit i sigui irreversible hi ha la reforma dels sistemes judicials i de l'administració pública; la millora de l'eficiència i la transparència; i la lluita contra la corrupció. També és important afirmar que no busquem una relació exclusiva amb els nostres socis, amb Geòrgia, la República de Moldàvia i Ucraïna. Creiem en societats obertes, economies obertes, regionalisme obert.

"Aquests acords són acords positius. Tenen la intenció d'afegir més impuls a les relacions internacionals establertes pels nostres socis, no per competir o intrometre les relacions dels nostres socis amb cap veí. Aquests acords són per a alguna cosa, no estan en contra de ningú . Som conscients de les aspiracions dels nostres socis d’anar més enllà; i reconeixem la seva elecció europea. Com hem dit anteriorment, aquests acords no constitueixen el punt final de la cooperació de la UE amb els seus socis. Tot el contrari. La signatura d’aquests acords d’associació amb àrees de lliure comerç profundes i integrals no s’hauria de considerar com el final del camí, sinó com el començament d’un viatge en què la Unió Europea i aquests tres països socis s’estan embarcant avui junts ".

anunci

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències