Connecteu-vos amb nosaltres

Rússia

"El president Putin ha d'aturar aquesta agressió sense sentit" Borrell

COMPARTIR:

publicat

on

En una declaració conjunta amb la presidenta de la Comissió Europea, Ursula von der Leyen, l'alt representant de la UE, Josep Borrell, va dir: 

“Aquests són els moments més foscos per a Europa des del final de la Segona Guerra Mundial. Una gran potència nuclear ha atacat un país veí i amenaça amb represàlies de qualsevol altre estat que pugui venir a rescatar. Aquesta no només és la major violació del dret internacional, sinó que és una violació dels principis bàsics de la convivència humana. Està costant moltes vides amb conseqüències desconegudes per davant nostre. 

“La Unió Europea respondrà en els termes més ferms possibles. El president del Consell Europeu, el president Michel ha convocat una reunió del Consell Europeu aquest vespre. I acordaran i proporcionaran orientació política per adoptar el paquet més fort, el paquet de sancions més dur que hem implementat mai. 

"Em posaré en contacte amb els nostres socis d'arreu del món per assegurar-nos que la comunitat internacional entengui plenament la gravetat del moment i per demanar una crida ferma i unida a Rússia perquè deixi immediatament aquest comportament, un comportament intolerable. El lideratge rus s'enfrontarà a un aïllament sense precedents. 

“Això no és una qüestió de blocs. Això no és una qüestió de jocs de poder diplomàtics. És una qüestió de vida o mort i tracta del futur de la nostra comunitat global. Estarem units amb els nostres socis transatlàntics i amb totes les nacions europees per defensar aquesta posició. 

"Estem units per dir no a la violència i la destrucció com a mitjà per obtenir guanys polítics. Nosaltres, la Unió Europea, seguim sent el grup de nacions més fort del món, i això no s'ha de subestimar. 

"Més immediatament, dissenyarem assistència urgent a Ucraïna. En aquesta terrible situació. També serem actius donant suport a les operacions d'evacuació, inclòs el nostre propi personal a les zones afectades per aquest atac rus. 

anunci

"La Unió Europea juntament amb els socis transatlàntics i amb la mateixa mentalitat, han fet esforços sense precedents per aconseguir una solució diplomàtica a la crisi de seguretat causada per Rússia. Però Rússia no ha correspost aquests esforços i, en canvi, s'ha mogut unilateralment per una escalada greu i premeditada que condueixi a la guerra. El president Putin ha d'aturar aquesta agressió sense sentit. I avui els nostres pensaments estan amb el poble d'Ucraïna. Estarem amb ells".

Comparteix aquest article:

anunci

Tendències