Connecteu-vos amb nosaltres

Negocis

Empresa d'inversió A1: "Estem liderant el pivot oriental del negoci d'inversió rus"

COMPARTIR:

publicat

on

El CEO de Russian A1, Alexander Fayn, revela els detalls de la compra de la direcció de l'empresa i parla de les noves oportunitats de negoci a l'Est

Alexander Fayn, CEO de Russian A1

Sr Fayn, A1 és un dels líders en el mercat d'inversió a Rússia. Va patir l'empresa les sancions occidentals i la nova "cortina de ferro" a les fronteres occidentals de Rússia?

De fet, A1 és l'empresa d'inversió més antiga i més gran de Rússia, fent negocis des de 1989. Estem orgullosos d'una sèrie de grans ofertes que inclouen tant les grans corporacions russes com els nostres nombrosos socis europeus i americans. Mai ens impliquem en política, sempre tractem qualsevol situació política pel que fa al temps, i tots coneixem els canvis meteorològics, i això és normal. Lamentem molt el que està passant entre els negocis russos i occidentals avui dia, però estem segurs que cada crisi té la seva oportunitat. Així que estem intentant portar aquests nous canvis, que fins ara són un èxit.

Quin tipus d'oportunitats busques?

anunci

El pivot oriental del negoci rus avança bastant ràpid i estem entre els líders en el camp de la inversió. Estem negociant amb èxit nous projectes i acords amb els nostres socis de l'Orient Mitjà, Àsia i altres mercats emergents que ara estan molt interessats a cobrir els buits del mercat rus provocats per la retirada d'algunes empreses occidentals. Estem ajudant als nostres nous socis de l'Est a iniciar noves iniciatives a Rússia i altres països de la CEI.

Per què vas necessitar la compra?

Les sancions contra els nostres antics propietaris beneficiaris Mikhail Fridman, German Khan i Alexei Kuzmichev van dificultar molt que A1 pogués dur a terme el seu negoci d'inversió tant a Rússia com a l'estranger. Van sorgir una sèrie de noves oportunitats d'inversió com a resultat de les empreses occidentals que van abandonar Rússia i van vendre els seus interessos comercials, i la nostra empresa no podia avançar-se a tots els altres per licitar per aquests actius perquè els venedors estrangers no volien tractar amb una entitat amb propietaris sancionats. . Les inversions a l'estranger, inclòs el finançament de litigis, també es van veure obstaculitzades per llargs retards en els pagaments i sol·licituds de compliment addicionals per part dels bancs. Es va fer molt difícil fer cap pagament a l'estranger. És per això que vaig decidir prendre les meves mans i comprar l'empresa el març de 2022. Per tant, A1 va continuar fent el que estava fent.

Alguns mitjans occidentals van suggerir recentment que la compra d'A1 als accionistes del grup Alfa per uns 1,000 dòlars va ser una transacció feta per evadir les sancions. Quina és la teva opinió sobre això?

Em sembla força estrany, així com el nostre equip internacional d'advocats. La nostra compra d'A1 va tenir un valor de mercat just. Vaig comprar una empresa no només amb deutes importants, sinó també amb grans obligacions contractuals d'inversió que personalment vaig haver de finançar des de llavors. Els passius de l'empresa van superar amb escreix els seus actius. Com a part del procés de deguda diligència millorat, un dels despatxos d'advocats amb els quals hem treballat ens va demanar que contractéssim un tasador professional reconegut per preparar l'informe de valoració del valor de mercat de l'empresa a partir del març de 2023, quan vaig comprar l'empresa. Vam contactar amb Baker Tilly, que va revisar els nostres documents financers i va confirmar que el valor de mercat del 100% de la quota d'A1 era un "valor simbòlic d'1.0 RUB". Per tant, el preu que vam pagar estava molt per sobre del preu de mercat.

De fet, moltes empreses d'inversió i negocis de propietat privada a Rússia van ser incloses a la llista de sancions pel mateix motiu que nosaltres. És una nova realitat que les principals empreses russes operen en aquests dies: la vostra empresa o els propietaris de l'empresa poden ser sotmesos a sancions sense cap motiu aparent i sense cap avís en qualsevol moment. Però un cop et sancionen, no tens més remei que complir a les jurisdiccions occidentals.

Per tant, no es tractava d'un "esquema d'evasió oculta de sancions" com va dir Bloomberg com a citació d'una sentència judicial?

Oh no. De fet, Bloomberg acaba de citar els nostres opositors a la cort, el criminal exbanquer Georgy Bedzhamov i la seva dona. Heu de ser conscients que el senyor Bedzhamov va ser investigat penalment el 2015, molt abans de les sancions, per robar desenes de milions de dòlars als clients del seu banc. El tribunal va declarar que va traslladar els diners robats per tot el món al mateix temps que la seva germana va malversar 1.8 milions de dòlars del seu banc. Tot i que va rebre una condemna de 9 anys a la presó, el seu germà segueix evadint la justícia després que va fugir primer de Rússia i després de Mònaco a Londres, i va concedir entrevistes dient que és víctima d'un règim. Estic força molest que un mitjà internacional de bona reputació com Bloomberg no hagi explicat la història real. Els nostres advocats internacionals estan estudiant si hem de demandar a Bloomberg per difamació.

El tribunal anglès ha suggerit recentment que A1 encara és propietat o està controlada pels seus antics beneficiaris. Per què?

Entenc que el tribunal anglès es basa molt en el baix preu de venda que vaig pagar per A1 com a base per a la sospita. No obstant això, el tribunal no ha vist l'informe de valoració que vam obtenir i vam optar deliberadament per no presentar aquest document com a prova, així com molts altres documents financers, ja que contenen informació confidencial i comercialment sensible sobre els nostres projectes d'inversió. Tampoc el tribunal tenia proves dels antics UBO que no van participar en absolut durant la meva compra d'A1, ja que no es requeria la seva aprovació per a aquesta transacció.

A1 solia ser una petita empresa dins del grup Alfa, només vam generar un petit percentatge del benefici net global del grup. És increïble suggerir que homes de negocis tan rics i destacats com els nostres antics propietaris volien mantenir el control d'una empresa que no va generar grans beneficis durant els anys anteriors a la compra de l'empresa.

No obstant això, personalment, agraeixo la sentència que heu esmentat que deia que no n'hi ha prou amb la mera sospita que una empresa és propietat o controlada per una persona sancionada. En canvi, el tribunal va decidir que aquesta propietat i control s'havien de demostrar de fet. De fet, el tribunal no va considerar que A1 fos propietat o controlat per cap dels antics propietaris. De fet, no m'hauria pogut saber d'una altra manera perquè estic orgullós de ser l'únic propietari de l'empresa, que està sota el meu control exclusiu. Malgrat els esforços del senyor Bedzhamov, el tribunal anglès es va negar a declarar que A1 està sancionat o controlat per individus sancionats.

Després de la compra, vau continuar amb les vostres operacions als EUA?

Segur. En primer lloc, el paper d'A1 als EUA sempre va ser bastant limitat, però senzill: per finançar els procediments legals de Vneshprombank (un dels cinc bancs més importants de Rússia, que actualment es troba en liquidació) i el síndic en fallida de la seva expresidenta Larisa Markus. . Vam ajudar el banc a recuperar els actius immobiliaris comprats per Larisa Markus amb fons robats. És un procés iniciat per Vneshprombank i el síndic de Larisa Markus abans que A5 es convertís en finançador el 1.

Fins al setembre de 2023 A1 no va ser sancionat als EUA, però després, malauradament, vam haver d'aturar les nostres activitats legals als EUA perquè ja no les podíem finançar. Cap advocat nord-americà acceptaria el pagament d'un finançador que estigui sancionat als EUA; cap banc dels EUA processaria ni tan sols un pagament en dòlars dels EUA a un advocat dels EUA. Per tant, en el moment en què A1 va ser sancionada als EUA, va deixar de finançar casos allà.

Algun dels màxims directius d'A1 va ser sancionat juntament amb l'empresa? Crec que alguns mitjans també van especular sobre això.

No, mai. També vaig veure reclamacions que alguns 'directors' d'A1 van ser sancionats. Durant molts anys sóc l'únic director general d'A1, i no estic sancionat. Cap director d'A1 va ser mai sancionat en cap jurisdicció.

Esteu pensant en tornar a les jurisdiccions occidentals en el futur?

Tots depenem de les fluctuacions de la política mundial. Tanmateix, A1 ara se sent força còmode en mercats en desenvolupament on les oportunitats són molt més àmplies que a Occident en aquest moment. Així, com diu un proverbi rus, "la mala sort de vegades ajuda a la bona". Això és el que ha passat amb l'A1 que ara està creixent constantment.

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències