Connecteu-vos amb nosaltres

Corea del Sud

El grup d'experts confirma que la República de Corea incompleix els compromisos laborals previstos pel nostre acord comercial

Corresponsal Reporter de la UE

publicat

on

L'informe del grup publicat avui (25 de gener) confirma les preocupacions de la UE que la República de Corea no hagi actuat de manera coherent amb les seves obligacions comercials i de desenvolupament sostenible en virtut de l'acord comercial UE-República de Corea. El grup independent va concloure que la República de Corea ha d’ajustar les seves lleis i pràctiques laborals i continuar amb rapidesa el procés de ratificació de quatre convenis fonamentals de l’Organització Internacional del Treball (OIT) per complir l’acord.

El vicepresident executiu i comissari de comerç, Valdis Dombrovskis, va dir: "Aquesta sentència del grup demostra l'eficàcia del nostre enfocament basat en la cooperació al comerç i al desenvolupament sostenible. Des de fa alguns anys, col·laborem estretament amb els nostres socis coreans i el procés del grup d’experts va conduir a accions concretes de Corea. Treballarem estretament amb Corea per garantir que implementi de manera efectiva els compromisos sobre els drets dels treballadors ".

Resultats del plafó

El grup d’experts designat per la República de Corea i la UE va establir que la República de Corea necessita ajustar les seves lleis i pràctiques laborals per complir el principi de llibertat sindical.

Els experts també van acordar que el compromís de prendre mesures cap a la ratificació dels convenis fonamentals de l'OIT requereix esforços continus i substancials.

Finalment, el grup va confirmar els arguments de la UE segons els quals els dos compromisos en qüestió són jurídicament vinculants i s'han de respectar independentment del seu efecte en el comerç.

Fons del tauler

El procediment de resolució de conflictes en virtut del capítol de comerç i desenvolupament sostenible de l'acord comercial UE-República de Corea es va iniciar després que els esforços anteriors no aconseguissin una solució satisfactòria.

En l’acord comercial UE-República de Corea, ambdues parts es van comprometre a respectar els drets i les normes laborals bàsiques internacionals. Això inclou establir garanties legals nacionals per complir amb els principis de les normes laborals bàsiques definides per l'OIT, inclosa la llibertat d'associació. Els compromisos també inclouen fer esforços continuats i sostinguts per ratificar els convenis fonamentals de l'OIT.

La UE va considerar que, des de l’entrada en vigor de l’acord, les accions de la República de Corea per aplicar aquestes disposicions van continuar sent insuficients. Com a conseqüència, la UE va sol·licitar a un grup d'experts que examinés els assumptes que no s'han abordat satisfactòriament mitjançant consultes governamentals.

La política de la UE sobre comerç i desenvolupament sostenible

La UE ha intensificat els seus esforços per garantir que els seus socis comercials compleixin els compromisos comercials i de desenvolupament sostenible inclosos els seus acords comercials amb la UE. Aquest objectiu també es va establir a la Comissió Pla d’acció TSD de 15 punts i ha continuat amb el nomenament del Director d’aplicació del comerç i l'anunci del Punt d'entrada únic on els grups d'interès poden plantejar preocupacions sobre la implementació d'aquests capítols.

L’acord comercial UE-República de Corea és el primer acord comercial global de “nova generació” de la UE que inclou un capítol comercial i de desenvolupament sostenible, amb una sèrie de compromisos jurídicament vinculants en matèria de governança laboral i ambiental. Des de llavors, tots els acords comercials de la UE contenen aquests compromisos, inclosos els acords establerts amb Canadà, Japó, Singapur i Vietnam i les negociacions recentment concloses amb Mèxic, Mercosur i el Regne Unit, així com l'acord d'inversió amb la Xina.

Més informació

Informe del panell

Cas de resolució de conflictes UE-República de Corea

Més informació sobre comerç i desenvolupament sostenible

 

EU

Videoconferència dels líders UE-República de Corea: cooperació, solidaritat i sostenibilitat al centre d’una resposta conjunta a la pandèmia #Coronavirus

Corresponsal Reporter de la UE

publicat

on

El 30 de juny, la presidenta de la Comissió, Ursula von der Leyen, i el president del Consell, Charles Michel, juntament amb l’alt representant / vicepresident Josep Borrell, van celebrar una videoconferència amb la presidenta de la República de Corea, Moon Jae-in (A la foto).

Els líders van emetre un comunicat de premsa conjunt esbossant els resultats de la videoconferència. La reunió va ser una oportunitat per als líders per debatre sobre la resposta a la pandèmia del coronavirus, sobretot en termes de recuperació socioeconòmica, investigació i desenvolupament i desplegament de vacunes, suport a poblacions vulnerables i lliçons apreses. Al conferència de premsa després de la videoconferència dels líders, el president von der Leyen dit: “En temps de crisi sanitària mundial sense precedents, necessitem que els països s’uneixin, treballin junts i aconseguisquen junts. Era important intercanviar experiències i bones pràctiques amb la República de Corea sobre la pandèmia; més encara, donat l'enfocament molt innovador i reeixit de Corea per frenar-lo ".

Els líders també van discutir maneres de reforçar l’associació estratègica UE-República de Corea, que celebra el seu desè aniversari el 10 i es beneficia d’un acord marc polític d’abast acord de lliure comerç, i un acord que permet la participació de la República de Corea en les operacions de gestió de crisi de la UE. Finalment, els líders van discutir qüestions internacionals i regionals, en particular els esforços per portar la pau i la seguretat a la península de Corea.

President von der Leyen dit: “La intensitat i el nivell de la nostra cooperació és un dels més alts que tenim amb qualsevol país del món. Avui va ser un moment important per reafirmar el nostre compromís conjunt de treballar junts en totes les àrees de la nostra associació ".

comunicat de premsa conjunt i la observacions completes del president von der Leyen a la roda de premsa estan disponibles en línia, mentre que a més hi ha més informació sobre les relacions UE-República de Corea full de dades dedicat i en la lloc web de la Delegació de la UE a Seül.

Seguir llegint

Economia

Videoconferència dels líders UE-República de #Korea: centrar-se en la resposta del coronavirus i enfortir la cooperació bilateral

Corresponsal Reporter de la UE

publicat

on

Avui (30 de juny), el president de la Comissió, Ursula von der Leyen, i el president del Consell, Charles Michel, juntament amb l’alt representant / vicepresident Josep Borrell, mantindran una videoconferència amb el president de la República de Corea, Moon Jae-in. Els líders intercanviaran punts de vista sobre les respostes respectives a la pandèmia coronavirus, incloses les lliçons apreses per reforçar la resiliència, la cooperació en la investigació i el desenvolupament de la vacuna i una recuperació socioeconòmica verda.

En aquest context, és probable que confirmin la importància que donen al multilateralisme efectiu i a l’ordre internacional basat en les regles. Els líders debatran sobre àmbits relacionats amb la col·laboració estratègica bilateral UE-República de Corea, incloses les relacions comercials en el marc de la Unió Europea Tractat de Lliure Comerç UE-República de Corea. També es preveu que els líders toquin qüestions de seguretat internacionals i regionals, inclòs l'objectiu compartit de crear confiança i establir una pau i seguretat duradores a la Península Coreana, lliures d'armes nuclears.

Una conferència de premsa conjunta del president von der Leyen i el president Michel tindrà lloc a la sortida de la videoconferència, a les 10h CEST, i estarà disponible per veure-la en directe EBS. Podeu obtenir més informació sobre la reunió dels líders a  . Més informació sobre les relacions UE-República de Corea està disponible a la web lloc web de la Delegació de la UE a Seül.

Seguir llegint

Xina

Els #Kazakhstan reben l'entrada de nacionalitats de Corea del Sud a causa del #Coronavirus

col·laborador convidat

publicat

on

Kazakhstan prohibirà l'entrada a nacionals de Corea del Sud a partir del 8 de març per evitar la propagació del coronavirus, va dir dijous (5 de març) el viceministre de la indústria, Berik Kamaliyev, escriu Tamara Vaal.

El ministre d'Assistència Sanitària, Yelzhan Birtanov, va dir al mateix informe que la nació d'Àsia Central estava disposada a deportar els estrangers que van arribar de Corea del Sud i d'altres països com la Xina d'on ha prohibit l'entrada de nacionals a Kazakhstan a causa del virus.

Seguir llegint

Twitter

Facebook

Tendències