Connecteu-vos amb nosaltres

Inici

geoglifos #Turgay poden ajudar a revelar secrets nòmades, diu descobridor

COMPARTIR:

publicat

on

"Potser no hi ha monuments d'importància global a la nostra terra com les piràmides egípcies o el Coliseu, però el paper dels nòmades en la història mundial és innegable", va dir el president kazakh Nursultan Nazarbayev el juny de 2008. escriu Dana Omirgazy.

Havia passat més d'un any des que les estructures misterioses van ser descobertes al nord de Kazakhstan el març de 2007 pel resident de Kostanai Dmitriy Dey (a la foto), però la manca d'informació sobre datacions i pertinença a una cultura arqueològica va impedir fer declaracions sobre la recerca de monuments antics d'importància mundial. Mentrestant, la seva grandària, precisió geomètrica i valor històric mereixen plenament ser classificats com a tals.

Els geoglifs de Turgay van despertar un gran interès entre arqueòlegs, científics, mitjans de comunicació i fins i tot científics de l'esoteri estrangers. Durant els últims 10 anys, Dey i un equip d'arqueòlegs i científics van fer 14 expedicions i van descobrir 344 geoglifs, o grans elements produïts a terra. Segons la hipòtesi de treball, els primers geoglifs daten de fa 8,000 anys.

"Durant la investigació, vam recollir i estudiar molts materials publicats i articles científics relacionats amb l'abeurador de Turgay. El nostre equip va analitzar els processos de canvis geològics durant els últims 50,000 anys, inclosos els desastres naturals, que van provocar diversos canvis a l'abeurador de Turgay. No obstant això, les respostes a les preguntes de qui, quan i per què van construir els geoglifs no es van respondre fins a principis de 2012. En aquest moment, l'equip va estudiar el treball del professor de la Universitat de Harvard Anatole Klyosov en el camp de la genealogia de l'ADN i el descobriment de Chankillo, l'observatori solar més antic, fet per un arqueòleg de la Universitat Catòlica del Perú, el professor Ivan Ghezzi", va dir Dey en una entrevista per a aquesta història.

L'antic complex monumental del Perú és similar als geoglifs de Turgay, la qual cosa va donar lloc a la idea d'aplicar el mètode de seguiment del moviment durant un any de la sortida del sol a Chankillo als llocs de Turgay. StarCalc, el programa de mapeig d'estrelles i planetari d'astronomia professional, va permetre modelar el cicle anual d'observació dels punts de sortida i posta del sol i aplicar-lo a les coordenades de latitud i longitud dels objectes Turgay. Els càlculs van mostrar que els geoglifs de Turgay es poden utilitzar com a calendaris solars. Dey, però, necessitava verificar una regla al lloc de Turgay: els objectes haurien d'estar situats per sobre de la línia de l'horitzó en relació amb el punt d'observació calculat per funcionar segons el principi de l'observatori solar.

El suport financer de Rinat Naimanov, director general d'AllianceStroyInvest, va proporcionar el finançament per equipar i completar cinc expedicions de reconeixement el 2012. En el curs de la investigació de camp, es van examinar 14 dels 19 objectes trobats en aquell moment. A cada instal·lació, Dey va obtenir la confirmació visual que els objectes es troben per sobre de la línia de l'horitzó en relació amb els punts d'observació calculats i que es poden utilitzar com a calendaris solars. No gaire lluny de 10,000 de les 6,000 estructures investigades es van descobrir artefactes de les èpoques mesolítica i neolítica (10-14 aC), especialment artefactes relacionats amb la cultura Mahanjar. En els anys següents, es van inspeccionar cinc objectes més, que també van confirmar la ubicació per sobre de la línia de l'horitzó respecte al punt d'observació calculat.

anunci

Després de revisar els resultats d'estudis de diverses disciplines científiques (arqueologia, geologia, climatologia, genealogia de l'ADN, etc.), l'equip va formular una hipòtesi de treball sobre l'origen i la missió dels geoglifs de Turgay.

Fa uns 45,000 anys, les tribus homo sapiens (els avantpassats dels humans moderns) amb l'haplogrup K(xLT) Y-DNA van arribar al territori del sud de Sibèria, que en aquell moment estava habitat per neandertals i l'home Denisov recentment descobert (tots dos subespècie humana extinta). Aquest haplogrup es va convertir en l'avantpassat dels haplogrups K, M, N, O, Q, R1a i R1b, R2 i S.

Els portadors coneguts de l'haplogrup R1b són la Casa de Steward (monarques escocesos), la Casa de Saxònia-Coburg i Gotha (dinastia alemanya), casa reial de Windsor del Regne Unit, dinastia Romanov de Pere III, reis de Dinamarca i Noruega, George Washington, Abraham Lincoln i diversos altres presidents dels EUA.

"Segons els resultats de les proves dels membres de les famílies reials del món occidental, l'haplogrup R1b apareix a la línia masculina. És a dir, segons la hipòtesi de treball, els seus avantpassats van establir les bases de la civilització del món europeu modern a l'abeurador de Turgay fa entre 9,000 i 6,400 anys", va dir Dey.

Va anunciar l'1 de gener l'inici d'un projecte internacional de descoberta de Turgay, encoratjant persones de tot el món a fer les seves pròpies contribucions visitant aquest lloc web. El projecte internacional té com a objectiu recaptar fons per a la investigació, així com una major interacció amb institucions científiques estrangeres per organitzar expedicions als llocs de Turgay.

"El juny d'aquest any, tenim previst fer expedicions als geoglifs de l'abeurador de Turgay. El nostre equip realitzarà recerca científica i realitzarà gravacions de fotos i vídeos d'alta definició dels geoglifs amb un dron. Totes les dades i els resultats de la investigació es lliuraran als participants del projecte. Filmarem les imatges que falten i editarem la pel·lícula documental de divulgació científica 'Puzzle Vremeni' (Temps trencaclosques). Nina Burleigh, periodista de la revista setmanal nord-americana 'Newsweek', està preparada per visitar Kazakhstan aquest estiu per participar en l'expedició", va dir.

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències