Connecteu-vos amb nosaltres

Comissió Europea

La UE adopta el 12è paquet de sancions contra Rússia per la seva contínua guerra il·legal contra Ucraïna

COMPARTIR:

publicat

on

La Comissió celebra l'adopció per part del Consell d'un 12th paquet de sancions contra Rússia. L'objectiu d'aquest paquet és imposar prohibicions addicionals d'importació i exportació a Rússia, combatre l'elusió de les sancions i tancar llacunes.

En particular, aquest paquet inclou llistats addicionals de persones i empreses russes i noves prohibicions d'importació i exportació, com ara prohibir l'exportació de diamants russos a Europa, en col·laboració molt estreta amb els nostres socis del G7. A més, el paquet reforça l'aplicació del límit del preu del petroli mitjançant un seguiment més de prop com es poden utilitzar els vaixells cisterna per eludir el límit. També inclou obligacions més estrictes de rastreig d'actius i mesures dures per a les empreses de tercers països que eludeixen les sancions.  

El 12th paquet té aquests elements clau:

LLISTATS ADICIONALS

 • Més de 140 persones i entitats addicionals subjectes a congelació d'actius. Això cobreix els actors de l'exèrcit i la defensa russos, incloses les empreses de la indústria militar i les empreses militars privades. També inclou actors del sector informàtic, així com altres actors econòmics importants. Les mesures també es dirigeixen als qui han orquestrat les recents anomenades "eleccions" il·legals als territoris d'Ucraïna que Rússia ha ocupat temporalment, i als responsables de la "reeducació" forçada dels nens ucraïnesos, així com als actors que difonen desinformació/ propaganda en suport de la guerra d'agressió de Rússia contra Ucraïna.

MESURES COMERCIALS

 • Prohibició d'importació de diamants russos: restriccions d'importació de diamants no industrials extrets, processats o produïts a Rússia. Aquestes sancions proposades formen part d'una prohibició dels diamants del G7 coordinada internacionalment, amb l'objectiu de privar a Rússia d'aquest important flux d'ingressos estimat en 4 milions d'euros anuals. Tots els membres del G7 implementaran una prohibició directa dels diamants exportats des de Rússia com a molt tard l'1 de gener de 2024. A partir de l'1 de març de 2024 entrarà en vigor una prohibició dels diamants russos polits en un tercer país i, a partir de l'1 de setembre de 2024, la prohibició s'ampliarà per incloure diamants cultivats en laboratori, joies i rellotges que contenen diamants. Per augmentar l'eficàcia d'aquestes mesures, s'establirà dins del G7 un mecanisme robust de verificació i certificació basat en la traçabilitat per als diamants en brut.
 • Prohibició d'importació de matèries primeres per a la producció d'acer, productes d'alumini processats i altres productes metàl·lics: noves mesures que restringeixen les importacions de Rússia de determinades mercaderies metàl·liques.
 • Exporta restriccions: restriccions addicionals a l'exportació de béns industrials i tecnològics avançats i de doble ús per valor de 2.3 milions d'euros anuals. En particular: 
 • Nous controls d'exportació de doble ús/tecnologia avançada, amb l'objectiu de debilitar encara més les capacitats militars de Rússia, com ara productes químics, termòstats, motors de corrent continu i servomotors per a vehicles aeris no tripulats (UAV), màquines-eina i peces de maquinària.
 • Noves prohibicions d'exportació de béns industrials de la UE, per dificultar encara més les capacitats de Rússia en el seu sector industrial, incloent maquinària i peces, béns relacionats amb la construcció, productes d'acer processat, coure i alumini, làsers i bateries.
 • Addició de 29 entitats russes i de tercers països a la llista d'entitats associades al complex militar-industrial de Rússia (incloses les entitats registrades a Uzbekistan i Singapur).
 • Prohibició de proporcionar programari empresarial i relacionat amb el disseny al govern rus oa les empreses russes. L'objectiu és dificultar encara més les capacitats de Rússia en el seu sector industrial. Les restriccions a l'àrea de serveis són un àmbit on hem treballat estretament amb els nostres socis internacionals, inclosos els EUA i el Regne Unit.

OBLIGACIONS MÉS ESTRICTES DE CONGELACIÓ D'ACTIVS

 • Nou criteri de llistat: El Consell ha acordat un nou criteri de llista per incloure les persones que es beneficiïn de la transferència forçosa de la propietat o el control de les filials russes d'empreses de la UE. Això garantirà que ningú es beneficiï de les pèrdues que pateixen les empreses de la UE quan les seves filials siguin adquirides per la força pels propietaris/gerents russos.
 • Possibilitat de mantenir les persones mortes a la llista de congelació d'actius, per evitar que la mesura de congelació es pugui soscavar.
 • Obligació més estricta dels Estats membres de rastrejar de manera proactiva els actius de les persones que figuren a la llista, amb la finalitat de prevenir i detectar casos d'incompliment o elusió de sancions.

MESURES ENERGÈTICS

anunci
 • Preu màxim del petroli: Per dificultar que Rússia mantingui la guerra, hem endurit el límit internacional del preu del petroli del G7+, introduint noves mesures per controlar més de prop la venda de vaixells cisterna a tercers països, així com exigir requisits d'acreditació més detallats. Això ajudarà a fer front a la "flota a l'ombra" utilitzada per Rússia per eludir el límit de preus. En aquest sentit, la UE està en estret diàleg amb els nostres socis del G7 per garantir l'alineació de les nostres mesures i orientacions futures.
 • Nova prohibició d'importació de gas de petroli liquat (GLP), que afecta les importacions anuals per valor de més de 1 milions d'euros, amb l'avi de contractes existents per un període màxim de 12 mesos.

MESURES ANTICIRUNVENCIÓ MÉS FORTES

 • Ampliació de l'abast de la prohibició de trànsit a través de Rússia afegint-hi determinats béns econòmicament crítics quan es destinen a l'exportació a tercers països.
 • Obligació dels operadors de prohibir contractualment la reexportació de determinades categories de béns sensibles a Rússia, inclosos els béns relacionats amb l'aviació, el combustible per a avions, les armes de foc i els béns de la llista comuna d'alta prioritat.
 • Introducció d'una nova mesura que requerirà la notificació de determinades transferències de fons fora de la UE d'entitats de la UE propietat directa o indirecta de més del 40% de russos o entitats establertes a Rússia.

MESURES ADDICIONALS

 • Introducció d'una nova excepció per permetre els casos en què els Estats membres decideixin privar, per interès públic, de fons o recursos econòmics a una persona cotitzada.
 • Introducció d'una excepció per permetre la compensació dels danys a càrrec d'una companyia d'assegurances de nova cotització.
 • Introducció d'una excepció per permetre la venda d'empreses de la UE propietat de determinades persones o entitats cotitzades.

ALTRES

 • Incorporació d'una modificació tècnica que permeti la prestació dels serveis pilot necessaris per a la seguretat marítima.

Fons

La UE està fermament al costat d'Ucraïna i el seu poble, i continuarà donant suport fermament a l'economia, la societat, les forces armades i la futura reconstrucció d'Ucraïna. Les sancions de la UE són el nucli de la resposta de la UE a l'agressió militar injustificada de Rússia contra Ucraïna, ja que degraden la capacitat militar i tecnològica de Rússia, tallen el país dels mercats mundials més desenvolupats, priven el Kremlin dels ingressos amb què està finançant la guerra, i imposar costos cada cop més alts a l'economia de Rússia. En aquest sentit, les sancions contribueixen a complir l'objectiu clau de la UE, que és continuar treballant per una pau justa i duradora, no per un altre conflicte congelat. Els seus efectes creixen amb el temps a mesura que les sancions erosionen la base industrial i tecnològica de Rússia. La UE també continua vetllant perquè les seves sancions no afectin les exportacions energètiques i agroalimentàries de Rússia a tercers països.

Com a guardiana dels Tractats de la UE, la Comissió Europea supervisa l'aplicació de les sancions de la UE per part dels estats membres de la UE.

Les xifres comercials anòmales i creixents d'alguns productes/països específics són una prova contundent que Rússia està intentant activament eludir les sancions. Això ens demana redoblar els nostres esforços per fer front a la elusió i demanar als nostres veïns una cooperació encara més estreta. L'enviat de sancions de la UE, David O'Sullivan, continua amb la seva difusió a tercers països clau per combatre la elusió. Els primers resultats tangibles ja són visibles. En alguns països s'estan implantant sistemes per supervisar, controlar i bloquejar les reexportacions. Treballant amb socis afins, també hem acordat a llista de béns sancionats d'alta prioritat comuna a quines empreses haurien d'aplicar una diligència deguda particular i quins tercers països no han de reexportar a Rússia. A més, dins de la UE, també hem elaborat un llista de béns sancionats que són econòmicament crítics i sobre quines empreses i tercers països haurien d'estar especialment vigilants.

Més informació

Q & A 

diari oficial

Més informació sobre sancions 

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències