Connecteu-vos amb nosaltres

Rússia

Rússia pot ajudar Europa i els països que no utilitzen gas com a arma, diu Putin

COMPARTIR:

publicat

on

Utilitzem el vostre registre per proporcionar contingut de la manera que heu consentit i per millorar la nostra comprensió de vosaltres. Podeu donar-vos de baixa en qualsevol moment.

Es mostra una xemeneia d’una central elèctrica de carbó de China Energy a Shenyang, província de Liaoning, Xina, el 29 de setembre de 2021. REUTERS / Tingshu Wang / File Photo

El president Vladimir Putin va dir dimecres (13 d'octubre) que Rússia no utilitzava el gas com a arma i que estava disposada a ajudar a alleujar la crisi energètica d'Europa, ja que la UE va convocar una cimera d'emergència per afrontar els preus creixents, escriure Vladimir Soldatkin Kate Abnett, Shivani Singh.

La demanda d’energia ha augmentat a mesura que les economies han recuperat la pandèmia, augmentant els preus del petroli, el gas i el carbó, provocant pressions inflacionistes i minant els esforços per reduir l’ús de combustibles fòssils contaminants en la lluita contra l’escalfament global.

La Xina, la segona economia més gran del món i el seu major emissor de gasos d’efecte hivernacle, ha impulsat la producció i les importacions de carbó, ja que els preus nacionals del carbó han assolit nivells rècord i les centrals elèctriques lluitared per mantenir els llums encesos a llars i fàbriques.

La crisi energètica ha amplificat la convocatòria de dimecres de l'Agència Internacional de l'Energia (AIE) triplicant la inversió en energies renovables a mercats estables i lluita contra el canvi climàtic.

anunci

Pressió de gas d’Europa ha posat en relleu Rússia, que representa un terç dels subministraments de la regió, cosa que ha provocat que els polítics europeus acusin Moscou de no bombar prou.

Putin va dir a una conferència sobre energia a Moscou que el mercat del gas no era equilibrat ni previsible, sobretot a Europa, però va dir que Rússia estava complint les seves obligacions contractuals de subministrar clients i que estava disposada a augmentar els subministraments si se li demana.

Va rebutjar les acusacions de que Rússia feia servir l'energia com a arma: "Això només és una conversa de motivació política, que no té cap mena de base".

anunci

La Unió Europea no ha demanat a Rússia que augmenti els subministraments de gas al bloc, va dir a Reuters un funcionari de la Comissió Europea.

Rússia i Europa han estat embolicades en una disputa sobre un nou oleoducte, Nord Stream 2, per subministrar gas rus a Alemanya. El gasoducte està construït, però espera l’aprovació per començar a bombar, enmig de l’oposició dels Estats Units i d’algunes nacions europees que temen que Europa depengui encara més de Rússia.

Alguns polítics europeus diuen que Moscou utilitza la crisi del combustible com a palanquejament, un càrrec que ha negat reiteradament.

DE-GAS EUROPA

La Comissió Europea va esbossar dimecres les mesures que prendria la UE de 27 països per combatre la crisi energètica, inclosa l’exploració d’una opció voluntària perquè els països compressin conjuntament gas.

Els ministres dels països de la UE celebren una reunió extraordinària el 26 d'octubre per discutir la pujada de preus.

"L'única manera de separar completament el gas de l'electricitat ja no és utilitzar-lo per generar energia", va dir el cap de la política energètica de la UE, Kadri Simson. "Aquest és l'objectiu a llarg termini de la UE, substituir els combustibles fòssils per energies renovables".

L’AIE, amb seu a París, va dir que el món havia d’invertir 4 bilions de dòlars el 2030 en energia i infraestructures netes (el triple dels nivells actuals) per aconseguir emissions netes de zero i limitar l’escalfament global a 1.5 graus centígrads el 2050, l’objectiu de l’acord climàtic de París de 2015.

"El món no inverteix prou per satisfer les seves necessitats energètiques futures", va dir en un informe, publicat abans de la conferència sobre el canvi climàtic COP26 de les Nacions Unides a Glasgow, Escòcia, que començarà el 31 d'octubre. Llegeix més.

Com que les energies renovables no han pogut omplir els buits enmig de la demanda creixent, els preus del petroli i del gas han augmentat.

L’Organització dels països exportadors de petroli va retallar la seva demanda mundial de petroli pronòstic per al 2021, però va dir que la pujada del preu del gas podria significar que els clients passessin al petroli.

El cru de referència es cotitzava prop de la màxima de més de tres anys de la setmana passada per sobre dels 84 dòlars el barril.

Putin va dir que els preus del petroli podrien arribar als 100 dòlars el barril. "Això és molt possible", va dir. "Nosaltres i els nostres socis d'OPEP + estem fent tot el possible per estabilitzar el mercat". Llegeix més.

El preu de referència europeu del gas ha augmentat més del 350% aquest any, i cotitza per sobre dels 31 dòlars per milió d’unitats tèrmiques britàniques (mmBtu) dimecres, tot i que va baixar de la pujada de la setmana passada per sobre dels 52 dòlars.

"Els preus actuals estan per sobre dels nivells fonamentalment justificats, haurien de mantenir-se volàtils i podrien arribar als 100 dòlars / mmBtu o per sobre d'aquesta temporada si el clima fa molt fred", va dir el banc Citi, que també augmentava la seva previsió de preus de gas de referència europeus i asiàtics per al quart quart per uns 3 dòlars.

També és probable que els Estats Units sentin el dolor, segons l’Administració d’informació energètica, que va advertir dimecres que costaria més escalfar les cases dels Estats Units aquest hivern. Llegeix més.

La Xarxa Europea d'Operadors de Sistemes de Transmissió de Gas (ENTSOG), que controla la seguretat del subministrament, va dir que un hivern fred a Europa requeriria un augment de les importacions de gas entre un 5% i un 10% en comparació amb els nivells màxims anteriors.

"Estem contactant amb socis comercials per discutir si és possible augmentar els seus lliuraments al mercat", va dir el comissari energètic de la UE, Kadri Simson.

La Comissió espera que els preus es mantinguin alts fins a l’abril del 2022. Llegeix més.

A la Xina, els futurs de carbó tèrmic més actius de gener de Zhengzhou van tocar dimecres un màxim rècord de 1,640 iuans (254.54 dòlars) per tona, un augment del 190% en el que portem d’any.

Els governs locals de les principals zones productores de carbó xineses Shanxi i Mongòlia Interior van ordenar unes 200 mines per augmentar la producció, però la pluja va inundar 60 mines a Shanxi. Les importacions de carbó de la Xina van augmentar el 76% al setembre.

Amb l'objectiu d'alleugerir la crisis energètica, Pequín va dir que permetria a les centrals elèctriques cobrar preus basats en el mercat als clients comercials, trencant amb una política que havia permès a la indústria tancar contractes d'electricitat a preus fixos amb els proveïdors.

($ 1 = 6.4430 renminbi xinès de Yuan)

Comparteix aquest article:

Rússia

Rússia i Ucraïna intensifiquen l'alerta militar amb exercicis de combat

publicat

on

By

Un militar de les Forces Armades d'Ucraïna participa en exercicis militars en un camp d'entrenament prop de la frontera amb Crimea annexada per Rússia a la regió de Kherson, Ucraïna, en aquesta fotografia publicada pel servei de premsa de l'Estat Major de les Forces Armades d'Ucraïna el 17 de novembre. 2021. Servei de Premsa de l'Estat Major de les Forces Armades d'Ucraïna/Fullet via REUTERS/Foto d'arxiu

Rússia va organitzar exercicis militars al mar Negre, al sud d'Ucraïna, dimecres (24 de novembre) i va dir que necessitava millorar la preparació per al combat de les seves forces convencionals i nuclears a causa de l'augment de l'activitat de l'OTAN a prop de les seves fronteres. escriu Maxim Rodionov, Mark Trevelyan, Alexander Marrow Pavel Polityuk.

Ucraïna, que amb el seu aliat els Estats Units ha dit que creu que Rússia podria estar preparant una invasió, va fer exercicis propis prop de la frontera amb Bielorússia. Llegeix més.

L'augment de l'activitat militar d'ambdós bàndols arran de setmanes de tensió creixent que han aixecat la risc de guerra entre els dos veïns, tot i que Rússia nega una intenció agressiva i fonts d'intel·ligència occidentals han dit a Reuters que no veuen cap invasió imminent. Llegeix més.

Els Estats Units i l'OTAN han manifestat el seu suport a Ucraïna de maneres que Moscou considera provocadores, fins i tot mitjançant maniobres de vaixells de guerra aquest mes al Mar Negre i el lliurament de vaixells patrullers nord-americans a la marina ucraïnesa.

anunci

La secretària britànica d'Afers Exteriors, Liz Truss, va dir dimecres a Reuters que seria "un greu error de Rússia" atacar Ucraïna. Llegeix més.

Els avions i vaixells de caça russos van practicar repel·lint atacs aeris a bases navals i van respondre amb atacs aeris durant els exercicis militars del dimecres al Mar Negre, va informar Interfax.

Per separat, l'agència de notícies va citar el ministre de Defensa, Sergei Shoigu, dient que la necessitat de Rússia de desenvolupar encara més les seves forces armades estava dictada per "les complicades condicions militars i polítiques del món i la creixent activitat dels països de l'OTAN a prop de les fronteres de Rússia".

anunci

Va dir que augmentar les capacitats de les forces armades, donar suport a la preparació per al combat de les forces nuclears i enfortir el potencial de la dissuasió no nuclear es troba entre les prioritats.

Shoigu es va queixar dimarts que els bombarders nord-americans havien assajat un atac nuclear a Rússia des de dues direccions diferents a principis d'aquest mes i es va queixar que els avions s'havien acostat massa a la frontera russa, segons els exercicis del Pentàgon que s'havien adherit als protocols internacionals.

Ucraïna va celebrar dimecres el que va anomenar una "operació especial" a la frontera amb Bielorússia, que inclou exercicis de drons i exercicis militars per a unitats antitanc i aerotransportades.

Ha desplegat 8,500 soldats addicionals a la seva frontera amb Bielorússia, dient que té por de ser arrossegat a la crisi dels migrants, que ha vist que la Unió Europea acusa Minsk d'haver acollit persones de l'Orient Mitjà i empènyer-les a entrar a la veïna Polònia. Bielorússia nega haver fomentat la crisi. Llegeix més.

Kíev també es preocupa que la frontera amb Bielorússia, un aliat proper de Rússia, pugui ser utilitzada per Rússia per fer un assalt militar.

El cap de la intel·ligència militar d'Ucraïna va dir aquest cap de setmana al diari Military Times que Rússia tenia més de 92,000 soldats concentrats al voltant de les fronteres d'Ucraïna i es preparava per a un atac a finals de gener o principis de febrer.

Moscou ha rebutjat aquests suggeriments com a inflamatoris, ha dit que no amenaçava ningú i ha defensat el seu dret a desplegar les seves tropes com volgués.

Fonts d'intel·ligència, diplomàtics i analistes diuen que Moscou pot utilitzar l'escalada de la tensió amb Ucraïna com a part d'una estratègia més àmplia per exercir pressió a Europa, inclòs donant suport a Bielorússia en la crisi de migrants i fent servir la seva influència com a principal proveïdor de gas del continent per pressionar ràpida aprovació reguladora del seu nou gasoducte Nord Stream 2 a Alemanya.

"Sembla... més aviat com una altra peça de palanquejament coercitiu que els russos estan aprofitant aquesta situació estratègica a l'Europa de l'Est", va dir Samir Puri, investigador sènior en guerra híbrida a l'Institut Internacional d'Estudis Estratègics.

"És possible que tingui valor només en això, en lloc d'haver de ser seguit amb una invasió a gran escala que seria políticament desastrosa per a Putin".

Comparteix aquest article:

Seguir llegint

Rússia

El Kremlin acusa West d'haver augmentat artificialment les tensions a Ucraïna

publicat

on

By

La gent retira les deixalles dins d'una planta de construcció de màquines, que els treballadors locals van dir que va ser danyada pels bombardeigs recents, a la ciutat controlada pels rebels de Yasynuvata (Yasinovataya) a la regió de Donetsk, Ucraïna, el 21 de novembre de 2021. REUTERS/Alexander Ermochenko

El Kremlin va acusar diumenge (21 de novembre) a Occident d'haver augmentat artificialment les tensions al voltant d'Ucraïna amb declaracions repetides que suggereixen que Rússia estava disposada a llançar un atac contra el seu veí i va dir a Washington i als seus aliats que aturés una acumulació militar a prop. escriu Maxim Rodionov, Reuters.

El secretari d'Estat dels Estats Units, Antony Blinken, va dir dissabte (20 de novembre) que el seu país té preocupacions reals, àmpliament compartides amb els socis d'Europa, per les activitats russes a la frontera amb Ucraïna, després que Ucraïna digués que temia que Rússia estigués preparant un atac.

Funcionaris nord-americans, de l'OTAN i d'Ucraïna han estat fent declaracions similars durant gairebé dues setmanes, fent referència al que diuen que són moviments inusuals de tropes russes a les proximitats d'Ucraïna.

anunci

Moscou ha rebutjat aquests suggeriments com a inflamatoris i s'ha queixat del que diu que augmenta l'activitat a la regió per part de l'aliança de l'OTAN.

En els comentaris que s'han de retransmetre diumenge més tard a la televisió estatal, el portaveu del Kremlin, Dmitri Peskov, va dir que no es pot descartar "una provocació" a la zona donada tota la retòrica dels Estats Units.

"Aquesta histèria s'està provocant artificialment. Ens estan acusant d'algun tipus d'activitat militar inusual al nostre territori per part dels que han portat les seves forces armades de l'altra banda de l'oceà. És a dir, els Estats Units d'Amèrica", va dir Peskov.

anunci

"No és realment lògic ni educat".

Peskov va suggerir que probablement Ucraïna buscava una manera de resoldre els seus propis problemes per la força.

Rússia es va annexionar la península de Crimea d'Ucraïna el 2014 i els separatistes recolzats per Rússia es van apoderar d'una franja de l'est d'Ucraïna aquell mateix any.

Peskov va dir que Rússia volia que l'OTAN deixi de "concentrar un puny militar" a prop de les fronteres de Rússia i que deixi d'armar Ucraïna amb armes modernes.

El Kremlin va dir al setembre que l'OTAN creuaria una línia vermella russa si ampliava la seva infraestructura militar a Ucraïna. Llegeix més.

Un vaixell que transportava dues antigues patrulleres de la Guàrdia Costanera dels EUA dissenyades per reforçar la Marina d'Ucraïna va transitar dissabte per l'estret dels Dardanels. Llegeix més.

Ucraïna, que s'esforça per convertir-se en membre de l'OTAN, va rebre a principis d'any una gran partida de munició nord-americana i míssils antitanc Javelin, fet que va provocar crítiques des de Moscou.

Comparteix aquest article:

Seguir llegint

Rússia

Putin diu que Occident es pren massa a la lleugera les "línies vermelles" de Rússia

publicat

on

By

El president rus Vladimir Putin participa en una cerimònia de llançament de la planta de processament de gas d'Amur gestionada per l'empresa Gazprom mitjançant un enllaç de vídeo fora de Moscou, Rússia, el 9 de juny de 2021. Sputnik/Sergei Ilyin/Kremlin via REUTERS

El president rus, Vladimir Putin, va dir dijous (18 de novembre) que Occident estava prenent les advertències de Rússia de no creuar les seves "línies vermelles" massa a la lleugera i que Moscou necessita serioses garanties de seguretat d'Occident. escriure Tom Balmforth Vladimir Soldatkin.

En un ampli discurs de política exterior, el líder del Kremlin també va qualificar les relacions amb els Estats Units d'"insatisfactories", però va dir que Rússia continuava oberta al diàleg amb Washington.

El Kremlin va dir al setembre que l'OTAN sobrepassaria la línia vermella russa si ampliava la seva infraestructura militar a Ucraïna, i des d'aleshores Moscou ha acusat Ucraïna i l'OTAN de comportament desestabilitzador, inclòs al Mar Negre. Llegeix més.

En el discurs televisat, Putin es va queixar que els bombarders estratègics occidentals que portaven "armes molt greus" volaven a 20 km (12.5 milles) de les fronteres de Rússia.

anunci

"Contínuament estem expressant les nostres preocupacions sobre això, parlant de línies vermelles, però entenem que els nostres socis, com ho dic amb suavitat, tenen una actitud molt superficial davant totes les nostres advertències i parlen de línies vermelles", va dir Putin.

L'OTAN, amb la qual Moscou va trencar els llaços el mes passat, havia destruït tots els mecanismes de diàleg, va dir Putin.

Va dir als funcionaris del ministeri d'Afers Exteriors que Rússia havia de buscar garanties a llarg termini de la seva seguretat a Occident, tot i que va dir que això seria difícil i no va explicar quina forma haurien de prendre les garanties.

anunci

Els llaços entre Rússia i Occident han estat durant anys en mínims després de la Guerra Freda, però el to s'ha aguditzat les últimes setmanes, ja que Ucraïna i els països de l'OTAN han aixecat pors sobre els moviments de tropes russes a prop de les fronteres d'Ucraïna i han intentat endevinar les intencions reals de Moscou.

Però malgrat una llista creixent de disputes, el Kremlin ha mantingut contactes d'alt nivell amb Washington i ha parlat repetidament d'una possible cimera entre Putin i el president nord-americà Joe Biden per seguir la seva reunió inicial a Ginebra al juny, que Putin va dir que havia obert espai. per a una millora dels llaços.

El portaveu de Putin, Dmitri Peskov, va ser citat per l'agència de notícies RIA dient que els dos presidents podrien celebrar una reunió en línia abans de finals d'any.

Abans, Peskov va dir als periodistes que el secretari del Consell de Seguretat rus, Nikolai Patrushev, i l'assessor de Seguretat Nacional dels Estats Units, Jake Sullivan, van parlar dimecres de ciberseguretat, Ucraïna i la crisi dels migrants a la frontera amb Bielorússia en una trucada telefònica.

Va dir que la convocatòria formava part dels preparatius per a un "contacte d'alt nivell" entre els presidents. Llegeix més.

Comparteix aquest article:

Seguir llegint
anunci
anunci

Tendències