Connecteu-vos amb nosaltres

Malàisia

Malàisia té el potencial de ser un país "que estableix normes" en la lluita contra el treball forçat

COMPARTIR:

publicat

on

Malàisia ha estat aclamada com un "model" potencial per a altres persones a seguir en la lluita mundial contra el treball forçat.

En una conferència a Brussel·les es va dir que el país asiàtic ha pres diversos passos "positius" per abordar el problema.

Al mateix temps, calen més "accions urgents", sobretot a Europa per garantir que "tingui ordre".

"Malàisia pot esdevenir un país que estableix estàndards regionals i esperem que això pugui tenir un efecte dominós en altres països d'aquesta regió", va dir Holger Loewendorf, assessor principal de l'institut de polítiques amb seu a Brussel·les, la Fundació Europea per a la Democràcia que va organitzar la reunió.

Va afegir: "La UE té un paper important per donar suport a aquests esforços".

El treball forçat, segons va escoltar l'esdeveniment al club de premsa de Brussel·les, és un problema persistent a tot el món, però les organitzacions internacionals i diversos països, encapçalats pels Estats Units, busquen acabar amb les pràctiques laborals abusives. Això es reflecteix en les noves regulacions nacionals, els requisits de diligència deguda per a les empreses, noves disposicions en els acords comercials i requisits duaners addicionals que s'alineen amb les normes internacionals com les aprovades per l'Organització Internacional del Treball.

No obstant això, la implementació i l'aplicació segueixen sent problemàtiques, va admetre Loewendorf, que va presentar els resultats de les principals investigacions de l'EFD sobre el tema.

anunci

Això, va dir, va implicar una visita de camp a Malàisia i va citar la seva indústria d'oli de palma com a estudi de cas per mostrar com un país específic està intentant complir els estàndards internacionals i presentar-se com un "soci fiable".

En declaracions a l'acte del 13 de juliol, va dir: “En la nostra visita de camp vam parlar amb sindicats, treballadors, la comissió de drets humans i altres i hi va haver un consens clar i sorprenent sobre els reptes als quals s'enfronten. Tots també estan treballant per trobar solucions”.

"Tothom amb qui hem parlat a Malàisia es pren seriosament les acusacions de treball forçat i aquest és un canvi marcat respecte a alguns altres a la regió".

Hi ha, a Malàisia, unes 60 lleis nacionals sobre treball forçat. Va dir que això, juntament amb els esforços d'empreses individuals, inclòs el sector de l'oli de palma, podria conduir a "millores dràstiques". Això, va dir, inclou donar als treballadors el dret legal a presentar queixes sobre el treball forçat.

Demanant un enfocament "de pastanaga i pal", va dir: "Ningú vol arriscar-se a les implicacions de les prohibicions d'importació, però, al mateix temps, l'exemple de Malàisia pot ser un catalitzador per al canvi". Els reptes clau, però, inclouen la contractació de treballadors i les seves condicions laborals, actualment “fragmentades i complexes”, la sostenibilitat i la “desfusió” de noves regulacions i “normes”.

"Aquí és on la UE té un gran paper".

La UE, va dir, també hauria d'enviar un missatge que pot i hauria de tenir un paper protagonista en aquest esforç i no deixar-ho a altres. "Pot fer-ho desenvolupant regulacions més efectives sense provocar prohibicions que puguin perjudicar el comerç. Ningú voldria això".

Va advertir: "La UE no es veurà creïble en això, però, tret que tingui la seva pròpia casa en ordre. Ha d'abordar els seus propis problemes de treball forçat o ser vist com a hipòcrita. Això suggereix que encara calen millors regulacions per fer front al treball forçat".

Va afegir: "A Malàisia és evident que el treball forçat es veu com un problema i la gent està prenent mesures significatives per solucionar-ho. La UE hauria de donar suport a aquestes iniciatives i donar suport a socis fiables en aquest esforç". Una manera de fer-ho, va dir, seria que la UE aportés finançament.

Va citar els 36 milions de dòlars compromesos pels EUA per fer front al treball forçat, i va afegir: "No estic segur de què està fent la UE i això s'ha de posar remei. La UE ha de difondre aquesta qüestió com a problema i millorar els programes regionals de divulgació".

Altres recomanacions, va dir, inclouen afirmar el lideratge moral abordant de manera immediata i contundent els problemes de treball forçat que existeixen als estats membres de la UE; vetllar perquè les noves regulacions no restringeixin el comerç i evitin la temptació del proteccionisme; diferenciar entre països amb un historial de treball forçat sistèmic i aquells que reconeixen i estan intentant resoldre problemes laborals; i utilitzar les associacions i el finançament de la UE per donar suport a les activitats dels drets laborals als països socis.

Un altre ponent va ser Pieter Cleppe, vicepresident del think tank belga Libera, que va advertir que si la UE simplement es nega a comerciar amb règims autoritaris, els europeus podrien patir una caiguda dràstica del nivell de vida. "No es tracta d'imposar estàndards de la UE sinó de certs s'han de complir condicions com ara la diligència deguda".

Va preguntar si imposar "condicions estrictes" als acords comercials de la UE és la "manera més eficaç" de millorar les condicions de treball i de vida dels afectats pel treball forçat. O hauríem de buscar una estratègia més eficaç? va preguntar.

Va afegir: "No es pot tolerar el treball esclau i tots els països haurien d'entendre-ho i, per tant, no és estrany que la Comissió hagi presentat una proposta per garantir que les grans empreses no tinguin treball forçat a les seves cadenes de subministrament.

“La UE, amb aquest projecte de directiva, ha estat criticada per no fer prou, però el millor és caminar abans de córrer. El millor és fer un pas a la vegada i no imposar condicions pesades”.

La directiva inclou una clàusula de responsabilitat civil per als administradors d'empreses que ell celebra tot i que subratlla que la implementació encara es deixa a les autoritats nacionals.

També va assenyalar que "alguns dels socis comercials de la UE s'estan prenent aquest tema seriosament i d'altres menys".

El Parlament Europeu, va afegir, ha demanat la prohibició de les importacions d'aquells països culpables de violacions de treball forçat, similar als EUA "que van molt més enllà que la UE" amb, en el cas dels EUA, una prohibició d'importació de mercaderies d'algunes províncies xineses.

Va dir: "El jurat encara està pendent de l'eficàcia d'aquesta legislació, però sembla una bona idea almenys provar-la. La comissió hauria de fer un enfocament mesurat i veurem si podem aconseguir que les empreses més grans canviïn i ajudin a eradicar el treball esclau".

També va parlar Paul Vandoren, antic ambaixador de la UE a Croàcia i antic ambaixador interí de la UE a Rússia, que va dir que la UE "no hauria d'imposar als altres estàndards que no sempre compleixi amb ell mateix". Va dir: "Aquest tema té molt a veure amb el paper de la UE en l'ordre global. La UE vol ser un actor global, però és més fàcil dir-ho que fer-ho. La UE defensa un ordre global basat en regles, però complir-ho no és tan fàcil".

L'antic negociador comercial de la UE va dir: "Fa anys, el comerç consistia en l'accés al mercat de béns i serveis. Ara el gran canvi ha estat l'exigència que es respectin els drets humans en els acords comercials. Dono la benvinguda a això i a la política d'adoptar un enfocament basat en valors en els nostres tractes comercials amb els nostres socis".

"Però no hem d'insistir que els països tercers compleixin determinades normes si els nostres propis estats membres no ho fan. Hem de ser honestos i no demanar als altres que facin allò que nosaltres mateixos no estem fent”. Va qualificar l'esborrany de directiva sobre treball forçós com a "absolutament correcte" i va dir que això augmentarà la implementació i l'aplicació. És correcte, va dir, que això inclogui possibles sancions si es produeixen infraccions.

"Alguns, per descomptat, odiaran el nou enfocament de la UE, ja que pensen que estem intentant interferir en les qüestions nacionals, però, en general, el camí a seguir hauria de ser la cooperació amb els nostres socis comercials".

En una pregunta i resposta, es va preguntar als tres ponents quines mesures pràctiques podria prendre la UE, per exemple, per donar suport a les reformes a Malàisia i augmentar la pressió sobre la Xina, que es considera una de les pitjors infractores del treball forçat. Cleppe va dir: "Suggeriria que és bo tenir un enfocament específic quan es tracta de senyalitzar països i empreses que actuen de mala fe. Però és massa fàcil dir "no més comerç" amb els delinqüents, però aquest no és l'enfocament correcte".

Loewendorf va estar d'acord amb un enfocament específic i va afegir: "Tampoc no sempre està clar qui parla en nom de la UE sobre aquest tema, per la qual cosa s'ha de deixar clar amb qui poden parlar els nostres socis comercials per garantir que s'accepta la seva contribució".

Va afegir: "Probablement calgui fer més visites de camp per veure els resultats del que s'està fent a Malàisia. Per a la indústria malàisia abordar el tema del treball forçat és una manera d'aconseguir un avantatge competitiu sobre altres països de la regió. Malàisia pot esdevenir un país que estableix estàndards regionals i esperem que això pugui tenir un efecte dominós en altres països d'aquesta regió. Aleshores, altres països haurien d'estar a l'altura del que està fent Malàisia o quedar-se enrere".

L'ambaixador va respondre: "Aquest nou enfocament sobre els drets humans i el comerç ara forma part de la política comercial de la UE i això és benvingut".

Sobre com abordar els aspectes culturals del problema, Loewendorf va assenyalar: "S'entén que no es tracta només d'una qüestió econòmica, sinó que és un problema molt arrelat, per exemple, en el sector de l'oli de palma que té les seves arrels en la colonització. és un problema molt més ampli i, per tant, cal entendre què és el treball forçat”.

La UE té un paper important per donar suport a aquests esforços oferint, per exemple, "incentius".

“Però els valors no són incentius, són costos. Un incentiu podria venir de la UE en forma d'assistència tècnica i finançament. Això definitivament ha de passar perquè la lluita contra el treball forçat necessita un enfocament holístic. És un procés de la indústria i del govern, per la qual cosa es prendrà accions a tots els nivells", va afegir.

Va afegir: "Algunes parts de Malàisia són més susceptibles al treball forçat que altres zones, però s'entén que el problema existeix i s'estan prenent mesures per resoldre'l".

Cleppe va dir: "Podria ser una idea tenir un rànquing sobre el treball forçat, per exemple, a Corea del Nord es creu que el deu per cent de la població està en treballs forçats. Un sistema de classificació mostraria on s'està avançant i també ho és. una bona manera d'informar i conscienciar la gent”.

Comparteix aquest article:

EU Reporter publica articles de diverses fonts externes que expressen una àmplia gamma de punts de vista. Les posicions preses en aquests articles no són necessàriament les d'EU Reporter.

Tendències